NM - Mestské múzeum Zlaté Moravce
* NM - Municipal Museum Zlate Moravce

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Migazziovský kaštieľ
Námestie Andreja Hlinku 1, 953 00 Zlaté Moravce

Tel.: +421 37 632 14 70
E-mail: mestskemuzeumzm@gmail.com
Www: muzeumnitra.sk, www.facebook.com/mestskemuzeumzlatemoravce/

 

Otváracie hodiny

 

Po-Pi: 8.00 - 11.30, 12.00 - 16.00
So: zatvorené
Ne: 13.00 - 17.00 hod. len na telefonickú objednávku na tel. č. +421 902 220 290.
Posledný vstup na prehliadku múzea je 30 minút pred skončením otváracích hodín.

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Základné vstupné:
• dospelí: 1,- €
• žiaci, študenti, dôchodcovia: 0,50 €

Vstupné so zľavou:
• držitelia karty ISIC, EURO 26: 0,25 €
• držitelia karty ITIC: 0,50 €

Voľný vstup:
• deti do 6 rokov
• pedagogický dozor
• ZŤP
• držitelia kariet ICOM, ZMS, AGM

Poplatky za iné služby:
• fotografovanie: 1,50
• kamerovanie: 2,50

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: NIE

História-popis

Mestské múzeum Zlaté MoravceMestské múzeum Zlaté MoravceMestské múzeum Zlaté MoravceMestské múzeum v Zlatých Moravciach je múzeum vlastivedného typu orientované na horné Požitavie. Vzniklo 12. mája 1896, pričom v roku 1924 boli zbierky prenesené spolu s knižnicou do Nitry, odkiaľ sa v roku 1951 dostali do Bojníc. Okresné vlastivedné múzeum vzniklo v roku 1947 a svoju prvú expozíciu otvorilo v roku 1955.
Mestské múzeum sídli v Migazziovskom kaštieli, pôvodne renesančného z roku 1630, neskôr zbarokizovaného a v 20.-tom storočí rozšíreného.

 

Expozície

Mestské múzeum Zlaté MoravcePrírodovedná expozícia pozostáva z paleontologických nálezov a mineralogickej zbierky, ktorá je zostavená zo zberov v hornom Požitaví a darov z iných oblastí.

 

 

Mestské múzeum Zlaté MoravceSpoločenskovednú expozíciu tvoria archeologické, historické, numizmatické, etnografické a umelecké predmety, ktoré pochádzajú z Požitavia aj z iných regiónov a krajín.

 

 

Expozícia je súčasťou Ponitrianskeho múzea

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
14.09.2017, 09.00   SLIVKOBRANIE V MÚZEU – III.ROČNÍK

SLIVKOBRANIE V MÚZEUTradíciu varenia slivkového lekváru, ktorá sa pomaly vytráca s našich domácností, oživí 14.9.2017 o 9.00 hod. Mestské múzeum v Zlatých Moravciach, pobočka Ponitrianskeho múzea v Nitre v spolupráci Mestským strediskom kultúry a športu v Zlatých Moravciach a Speváckym súborom Zlatomoravčianka na nádvorí Migazziovského kaštieľa v Zlatých Moravciach.
Každý vie, že kvalitný a chutný slivkový lekvár nie je jednoduché pripraviť. V súčasnosti sa na jeho prípravu používajú všetky druhy sliviek pozberané zo stromu, ale i popadané na zem. V minulosti to však tak nebolo. Na jeho prípravu sa používali len slivky, z ktorých sa dala ľahko vylúpnuť kôstka a nikdy sa nepoužívali tie, ktoré spadli na zem prirodzeným spôsobom. Okolo stromu sa rozprestierali plachty, do ktorých sa plody zo stromu striasli. Po vykôstkovaní sa vložili do medeného kotla a uviedli sa do varu. Miešali sa drevenými varechami, alebo krídlovými miešadlami. Lekvár sa varil približne 10 – 12 hodín a nepridával sa do neho cukor ako dnes. Po uvarení sa dával do hlinených, drevených, alebo slamených nádob, ktoré sa zakryli plátennou handrou a obviazali sa motúzom. Dnes je tento spôsob uskladnenia nahradený sklenenými pohármi s viečkom.
V štvrtok, 14. septembra 2017 o 9.00 hod. navarí tradičný slivkový lekvár Mestské múzeum v Zlatých Moravciach v spolupráci so Speváckym súborom Zlatomoravčianka na nádvorí Migazziovského kaštieľa, ktorý bude spojený i s jeho ochutnávkou.

 

19.09.2017,
09.00 - 17.00
  Dni európskeho kultúrneho dedičstva v múzeu

Prehliadka múzea a mauzólea rodiny Migazzi pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

 

19.09.2017 03.11.2017 Huby našich lesov

Každý z nás ochutnal jedlo, ktorého jednou z ingrediencií boli huby. Niektoré sú lahodnou delikatesou, no niektoré môžu byť pre náš život smrteľné. Prehľad rôznych druhov známych i menej známych húb poskytne výstava Huby našich lesov, ktorá bude otvorená od 19.9. – 3.11.2017 v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, pobočke Ponitrianskeho múzea v Nitre.
Každý z nás jedol huby, ktoré sa pripravujú na rôzne spôsoby. Ich oveľa väčšie uplatnenie je v potravinárskom priemysle vo forme kvasiniek, ktoré sa používajú pri výrobe jogurtov, pečiva, syrov a pod. Pestujú sa však aj umelo, napr. na výskumné účely, na získavanie antibiotík. Ríša húb zahŕňa približne 250 000 druhov. Väčšinou sú to tzv. nižšie huby, ktoré možno pozorovať len pod mikroskopom. Hubárov zaujímajú hlavne tzv. vyššie huby s mäsitými plodnicami, ktorých je okolo 20 000 druhov. Vo všeobecnosti však rozlišujeme hudby na jedlé, ktoré sa pripravujú na rôzne spôsoby, nejedlé, ktoré síce nie sú jedovaté, ale nedajú sa ani jesť pre svoju horkú chuť, tvrdosť, alebo zápach a jedovaté, ktoré môžu nielen vážne poškodiť organizmus, ale môžu spôsobiť i smrť. Výstava Huby našich lesov, ktorá bude otvorená od 19.9. – 3.11.2017 v pobočke Ponitrianskeho múzea – Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach predstaví vyše 100 druhov známych i menej známych húb, ktoré sa vyskytujú v našich lesoch. Prostredníctvom nich môžu nielen začínajúci hubári, ale i žiaci škôl, ktorí sa o nich učia na biológii, pozorovať charakteristické znaky, ale i podobnosť, vďaka ktorej sú často zamieňané. Z jedlých húb budú vystavené napr. kozáky, suchohríby, Hríb dubový a pod. Z jedovatých nebude chýbať známa Muchotrávka zelená a červená, Hríb satanský. Zastúpené budú i drevokazné huby ako napr. Podpňovka obyčajná, či Hliva ustricová. Z nejedlých bude vystavený napr. Rýdzik kravský, Plávka krvavá, Podhríb žlčový.

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!