Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Deň medu

Typ akcie:
Mestské múzeum Zlaté Moravce
Dátum:
15.3.2019
Do:
15.3.2019
Čas:
09:00 - 12:00
Popis:

Do tajov získavania medu, ktorý je známy svojimi liečivými účinkami Vás zavedie včelár Ing. Jaroslav Zhorela 15.3.2019 od 9:00 do 12:00 v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach.

Med je jedným z prvých sladidiel, ktoré človek spoznal a začal využívať vo svojej každodennej činnosti. Neskoršie spozoroval aj jeho blahodarné účinky na svoj organizmus. Pre jeho antibakteriálne a protizápalové účinky siahajú po ňom mnohí najmä v zimnom období, pretože posilňuje imunitu a je účinnou prevenciou proti prechladnutiu. Má však všestranné využitie nielen v lekárstve, ale i v kuchyni a kozmetike. Vzniká z nektáru zozbieraného z rastlín, alebo tzv. medovice. Pomocou výlučkov hltanových žliaz ho pretvárajú včely na tekutinu, ktorú uskladňujú v plástoch. V teple, ktoré včelstvo vytvára a odparovaním sa mení na hutný a mikrobiálne stály med. Netreba však zabúdať, že med je hlavnou potravou včiel v zimnom období a preto sa im nesmie vziať všetko, pretože by uhynuli. Časť, ktorá sa im zoberie sa musí nahradiť napríklad v podobe cukrového roztoku v špeciálnom kŕmidle. A potom nastupuje práca včelára, ktorý vyberie plásty medu z úľov, odvíčkuje ich pomocou nerezových vidličiek a vloží do medometu. Ten pomocou odstredivej sily med vytlačí na steny a dno, odkiaľ vyteká do pripravených nádob. Názornou ukážkou získavania medu s používanými nástrojmi pri práci predvedie včelár Ing. Jaroslav Zhorela v piatok, 15.3.2019 od 9.00 – 12.00 hod. v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, Námestie A. Hlinku č. 1. Nebude chýbať ani sladká ochutnávka.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí.
Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Telegraf - Spravodaj Slovenského Technického múzea

marec 2019
Slovenské technické múzeum, Košice
viac...


 

Kalendárium Tekovského múzea v Leviciach


 

Ponuka prednášok Tekovského múzea v Leviciach na rok 2019


 

Komplexná obnova hradu Krásna Hôrka dostala reálne základy, projekt napreduje

Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka a jeho okolia, ktorý je najrozsiahlejším v histórii hrad ...viac...


 

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 20.3.2019

meniny má: Víťazoslav, Klaudius

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

4624900

20.3.2019
ÚvodÚvodná stránka