Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Čo sa skrýva v depozite: Skrytý život motýľov

Typ akcie:
Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici
Dátum:
16.4.2019
Do:
16.4.2019
Čas:
17:00
Popis:

Nielen prebúdzajúca sa príroda, ale aj hmyzia ríša sa s príchodom jari odieva do pestrých farieb. Pre ľudskú myseľ je často nepredstaviteľné, ako dokážu na malých motýlích krídlach vzniknúť dokonalé umelecké diela. Pritom to, čo bežne môžu obdivovať oči človeka, je u motýľov len čerešničkou na torte. Život azda najatraktívnejšieho hmyzu predstaví najbližší utorok 16. apríla 2019 o 17:00 v Matejovom dome zoologička Renáta Kapustová, ktorá odhalí Skrytý život motýľov.

V spoločnosti pôvabných motýlích krídel
Babôčka, modráčik či okáň... Motýle sú očarujúcim symbolom elegancie a vznešenosti. Málokto však tuší, kde ich život začína, kde všade sa ukrývajú ich vajíčka, húsenice či kukly. Vedec Jan Patočka zasvätil svoj život skúmaniu skrytého života motýľov a vďaka mimoriadnemu talentu dokázal nájsť a pozorovať motýle v rôznych vývinových štádiách. Zoologička Stredoslovenského múzea Renáta Kapustová odhalí vzácne a významné druhy motýľov zo zbierky, ktorá je výsledkom celoživotnej vedeckej práce Jana Patočku.

Doc. RNDr. Jan Patočka, DrSc. začal zbierať motýle už na gymnáziu. Po štúdiu na Prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity v Prahe sa venoval najmä výskumu motýľov, ktoré sú svojím životom viazané na topole, duby a jedle. Jeho dlhoročný kolega a spolupracovník zo Slovenskej akadémie vied RNDr. Ján Kulfan, CSc. si na neho spomína takto: „Docent Patočka mal pre vedeckú prácu, ktorú vykonával, mimoriadne osobné predpoklady. Mal vynikajúcu pamäť, aj po rokoch poznal identifikačné detaily motýľa, húsenice či kukly, ktorú videl raz v živote. Tiež si pamätal podrobnosti o živote húsenice, ktorú niekedy dávno choval.“

Rozsiahla zbierka motýľov a kukiel zo strednej Európy sa dnes nachádza v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici. Obsahuje 29 490 motýľov a 2553 skúmaviek s kuklami. „Náš depozit neukrýva len klenoty zo spoločenskovedných disciplín, ale aj krásy stredoslovenskej prírody. Práve preto sme sa rozhodli obohatiť obľúbený cyklus v Matejovom dome o prednášky z prírodovednej oblasti. Verím, že skvost, akým je zbierka motýľov docenta Patočku, otvorí návštevníkom bránu do ríše zvierat a rastlín, ktorej sa v múzeu takisto venujeme,“ pozýva na prednášku PhDr. Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea. Výsledok celoživotnej práce uznávaného lepidopterológa predstaví Renáta Kapustová už budúci utorok v Matejovom dome.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí. Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní. Ak Vás láka dovolenka v Česku, rezervujte si ju na stránkach: ubytování Jižní Morava alebo na horách v sekcii: ubytování Krkonoše, kde si hlavne v zime výborne zalyžujete.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Kalendárium Tekovského múzea v Leviciach


 

Ponuka prednášok Tekovského múzea v Leviciach na rok 2019


 

Program Stredoslovenského múzea na mesiac apríl 2019

Program Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na mesiac apríl 2019
viac...


 

Komplexná obnova hradu Krásna Hôrka dostala reálne základy, projekt napreduje

Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka a jeho okolia, ktorý je najrozsiahlejším v histórii hrad ...viac...


 

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 22.4.2019

meniny má: Slavomír

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

5166272

22.4.2019
ÚvodÚvodná stránka