Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Marián Mudroch

Typ akcie:
Galéria umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch
Dátum:
16.5.2019
Do:
22.6.2019
Čas:
Popis:

Kurátor: Juraj Mojžiš
Galéria vo svojom výstavnom programe venuje zvláštnu pozornosť členom skupiny A – R, ktorých predstavila na samostatných výstavách (M. Bočkay, K. Bočkayová, L. Čarný, V. Kordoš, O. Laubert, M. Meško, I. Minárik, Monogramista T. D.), alebo v rámci tematických projektov (Za Malevičom, Koány, Varianty na mail art, Poct Kassákovi3). Marián Mudroch (1945), patrí k umelcom, o tvorbu ktorého sa intenzívne zaujíma. Súbor jeho prác pod názvom Potichu smerom do vnútra, mal premiéru v galérii v roku 2004.
Aktuálna výstava glosuje kľúčové momenty jeho tvorby. Načrtáva metaforický oblúk od raných prác z čias štúdií na Vysokej škole výtvarných umení (1965 – 1971) – po nedávne diela. Pripomenie si akčno-konceptuálne experimenty raného obdobia (Farbenie ovzdušia II., 1970), materiálové a tvarové štúdie (Nehybnosť pohybu, 1970), interpretácie z dejín umenia (Ilúzia ilúzie, 1998), sústreďuje sa na originálne narábanie so svetlom a (post)konceptuálne úvahy o tvorbe. Fenomén svetla je nosným prvkom Mariána Mudrocha, prekračuje rolu bežného výrazového prostriedku, nadobudol meditatívny a transcendentálny rozmer. Autor zviditeľňuje neviditeľné, efemérne a neuchopiteľné, prekračuje hranice rôznych médií, skúma hranice umenia ako formy znásobenej ilúzie, „krásneho klamu“, vizuálneho paradoxu a nástroja poznania. Podnázov výstavy – „Zrkadlenie tmy“ – odkazuje na rolu dvoch nerozlučných protikladov: svetla a tmy – ktorých vzájomné prelínanie, súperenie a hry sa tiahnu dejinami umenia i tvorbou autora.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí. Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní. Ak Vás láka dovolenka v Česku, rezervujte si ju na stránkach: ubytování Jižní Morava alebo na horách v sekcii: ubytování Krkonoše, kde si hlavne v zime výborne zalyžujete.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku na rok 2019 nájdete aj tu:
http://liptovskemuzeum. ...viac...


 

Kalendárium Tekovského múzea v Leviciach


 

Ponuka prednášok Tekovského múzea v Leviciach na rok 2019


 

Komplexná obnova hradu Krásna Hôrka dostala reálne základy, projekt napreduje

Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka a jeho okolia, ktorý je najrozsiahlejším v histórii hrad ...viac...


 

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 24.5.2019

meniny má: Ela

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

5965202

24.5.2019
ÚvodÚvodná stránka