Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Daniel Gálik (1919 – 2019), scénograf a sochár

Typ akcie:
Múzeum Slovenských národných rád SNM, Myjava
Dátum:
11.9.2019
Do:
25.11.2019
Čas:
Popis:

Kurátor: Božena Juríčková

Slovenské národné múzeum – Múzeum Slovenských národných rád v Myjave pozýva  všetkých návštevníkov na vernisáž výstavy: Daniel Gálik  / 1919-1977 /, ktorá sa uskutoční dňa 11. septembra o 16:00.

Začiatkom tohto roka uplynulo 100 rokov od narodenia divadelného scénografa a sochára Daniela Gálika (6. 1. 1919 Myjava). Osobnosť i dielo tohto významného umelca, ktorý sa radí medzi najstaršiu generačnú vlnu slovenských scénografov a ktorého dielo dodnes zostáva relatívne v ústraní, si pri príležitosti tohto okrúhleho jubilea z iniciatívy Múzea SNR s odstupom rokov pripomína i rodná Myjava. V spolupráci so Záhorskou galériou Jána Mudrocha v Senici pripravili v novo rekonštruovaných priestoroch múzea komornú výstavu, opierajúcu sa o zbierkové fondy oboch inštitúcií, Divadelného ústavu v Bratislave a diela zo súkromného majetku.                                                                                            Daniel Gálik napriek tomu, že sa na tvorivej dráhe pohyboval iba niečo vyše troch desaťročí a zo zdravotných dôvodov ju ukončil predčasne v staršom strednom veku, vytvoril závažné a aj pomerne bohaté dielo, predovšetkým v okruhu scénografickej práce, ktorá predstavovala jadro jeho výtvarných aktivít. Do divadelného prostredia vstúpil v r. 1947 a aktívne v ňom pôsobil  do r. 1973; za toto obdobie skomponoval javiskový priestor pre 63 inscenácií. Zaradil sa medzi priekopnícku generáciu slovenských scénografov a v línii svojich nepočetných predchodcov, akceptujúcich najmä príklad českej školy, rozvíjal moderné tendencie priestorového budovania divadelnej scény. V otázke odborných skúseností sám bol žiakom architekta Martina Brezinu v Prešove na Priemyselnej škole stavebnej, ktorý ho motivoval vlastným príkladom smerom k zjednodušenému, konštruktívnemu a materiálovému (hmotnému) budovaniu scény, kde dôležitú úlohu zohráva okrem svetla aj vyváženosť a minimalistická skratka.

Daniel Gálik si vytvoril osobitý štýl, ktorý síce bez ohlušujúcej extravagancie, zato invenčne a sofistikovane koncentroval do jedného harmonického celku javiskové, inscenačné a výtvarné prvky, prihliadajúc pritom na možnosti resp. obmedzenia vlastného, dokonale známeho divadelného prostredia Novej scény, kde trvalo zakotvil.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí. Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní. Ak Vás láka dovolenka v Česku, rezervujte si ju na stránkach: ubytování Jižní Morava alebo na horách v sekcii: ubytování Krkonoše, kde si hlavne v zime výborne zalyžujete.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku na rok 2019 nájdete aj tu:
http://liptovskemuzeum. ...viac...


 

Kalendárium Tekovského múzea v Leviciach


 

Ponuka prednášok Tekovského múzea v Leviciach na rok 2019


 

Komplexná obnova hradu Krásna Hôrka dostala reálne základy, projekt napreduje

Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka a jeho okolia, ktorý je najrozsiahlejším v histórii hrad ...viac...


 

Program Stredoslovenského múzea na mesiac september 2019

Program Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na mesiac september 2019
 
viac...


 

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8559681

19.9.2019
ÚvodÚvodná stránka