Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Habura

Drevený kostol Habura /Malá Poľana/ (Hradec Králové)

Drevený kostolík sv. Mikuláša je ľudovou stavbou dreveného kostola prevezeného v roku 1935 do Hradca Králové v Českej republike z Habury pri Medzilaborciach. Je ohradený pôvodným plotom so šindlovou strieškou.
Drevený kostol si postavili obyvatelia Habury v rokoch 1502-1510 pôvodne ako pravoslávny. V roku 1740 tam však postavili kostol kamenný a drevený odpredali Malej Poľane, kde bol v roku 1759 zasvetený svätému Mikulášovi ako gréckokatolícky. Ale aj Malá Poľana si časom postavila kamenný kostolík, a tak sa drevený kostol presťahoval do Hradca Králové na náklady starostu Josefa Pilňáčka. Je umiestnený v prírodnom prostredí Jiráskových sadov na sútoku Labe a Orlice.
Kostolík je trojdielna drevená stavba pokrytá šindlom, nad každou časťou je strecha zakončena vežičkou s kopulou. K vybaveniu kostola patrí zachovaný obrazový oltár, uprostred ktorého sú bohato vyrezávané pôvodné cárske dvere s ornamentom vínnej révy. Oltár je zdobený mnohými ikonami svätých a výjavmi zo života Ježiša Krista. Na strope visí dvanásťramenný drevený luster, ktorý je presnou kópiou z presláveného strutivského kostola v Jasine na Podkarpatskej Rusi. Za stenou oltára stojí hlavný a bočný obetný stôl, obidva zdobené peknými obrazmi.

KONTAKT: Jiráskovy sady, 500 03 Hradec Králové (vchod do sadov je z ulice Křižíkova pri elektrárni alebo z ulice Komenského pri zimnom štadióne)
Možno ho navštíviť počas bohuslužieb.

Článok z korzar.sme.sk (11.7.2011):

V obci Habura v okrese Medzilaborce otvorili v júli roku 2011 nový drevený chrám. Ide o kópiu pôvodného chrámu, ktorý stál v obci pred 250 rokmi. Chrám je najmladším dreveným kostolíkom na Slovensku.

Článok z AKTUALNE.SK (6.1.2007):

Predali kostol do Česka. Chcú ho späť

Habura - Starosta Habury pri Medzilaborciach Mikuláš Juščík sa už dlhšiu dobu snaží o vrátenie dreveného kostolíka zo začiatku 16. storočia z Hradca Králové.
Kostol obec odpredala v 18. storočí susednej Malej Poľane, ktorá ho pred 72 rokmi zase predala do Čiech. Na jeho vrátenie nie je právny nárok a stavba by sa mohla vrátiť do obce iba po dohode s českým mestom, povedal Juščík.

Kostol chcú aj v Česku

Královohradecký magistrát však o vrátení sakrálnej stavby neuvažuje.
"Zatiaľ zbierame dokumenty, ktoré by náš zámer podporili," povedal starosta, ktorý sa chystá osloviť vedenie Hradca Králové už v tomto roku. Podľa hovorcu mesta Václava Svobodu zatiaľ oficiálne žiadosť zo Slovenska nedostali. "Napriek tomu môžem povedať, že Hradec Králové neuvažuje o vrátení kostola," povedal Svoboda.

Starosta má na kostol sponzorov

Podľa Juščíka prichádza do úvahy aj určitá forma spätného odkúpenia sakrálnej pamiatky. "Máme prisľúbené peniaze od sponzorov," tvrdí starosta. Pre Hradec Králové je podľa neho kostolík iba historická pamiatka bez citovej väzby. Rusíni sa postupne asimilujú, preto by sme chceli tento kostolík vrátiť do Habury pre budúce generácie, dodal.
Drevený kostolík dnes stojí v Jiráskových sadoch a používa ho na bohoslužby pravoslávna cirkev. Bol postavený bez jediného klinca a rovnako ako niekoľko ďalších podobných kostolov ho v medzivojnovom období rozobrali a do Čiech previezli vlakom.
Ďalšie drevené kostoly kúpili zo Slovenska napríklad cirkevné úrady v Blansku, Prahe, Hradci Králové, Dobríkove u Vysokého Mýta a v Kunčiciach pod Ondřejníkem.

Foto Ivan Marko (Hradec Králové)


 
Drevený kostol Habura /Malá Poľana/, Hradec Králov

Drevený kostol Habura /Malá Poľana/, Hradec Králové

Drevený kostol Habura /Malá Poľana/, Hradec Králov

Drevený kostol Habura /Malá Poľana/, Hradec Králové

Drevený kostol Habura /Malá Poľana/, Hradec Králov

Drevený kostol Habura /Malá Poľana/, Hradec Králové

Drevený kostol Habura /Malá Poľana/, Hradec Králov

Drevený kostol Habura /Malá Poľana/, Hradec Králové


 
 

 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9070876

15.10.2019
ÚvodÚvodná stránka