Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Trnavský kraj

Historicky významné mestá a obce Trnavského kraja

TTSK.pngBorský Mikuláš
Dolná Krupá
Ducové
Dunajská Streda
Dunajský Klátov
Galanta
Hlboké
Hlohovec
Holíč
Chtelnica
Jelka
Majcichov
Matúškovo
Naháč
Piešťany
Senica
Sereď
Skalica
Sládkovičovo
Smolenice
Sobotište
Šamorín
Tomášikovo
Trnava
Veľké Úľany

Trnavský kraj patrí medzi menšie kraje Slovenska. Nachádza sa na juhozápadnom Slovensku, je úzky, pretiahnutý v smere severozápad-juhovýchod-juh. Hraničí s 3 štátmi. Na severozápade s Českou republikou, na západe sa dotýka Rakúska a na juhu má spoločnú hranicu s Maďarskom. Okrem toho susedí s 3 krajmi, Trenčianskym, Nitrianskym a Bratislavským.

Územie kraja sa nachádza najmä v Podunajskej nížine, ktorá je od Záhorskej nížiny oddelená Malými Karpatmi a na severovýchode obrúbená výbežkom Považského Inovca. Pozdĺž väčších riek sa v nížinách vytvorila oblasť nivných rovín. Nevysoké pohoria na území kraja majú prevažne charakter vrchovín, v ktorých sú miestami planiny.
Nížiny sú v teplej klimatickej oblasti, v pohoriach je mierne teplá klíma. Územín kraja preteká niekoľko väčších riek. V Podunajskej rovine je to Dunaj, Malý Dunaj, Váh a Dudváh. Na Záhorskej nížine Morava a Myjava. Na území kraja je viacero vodných diel. Najvýznamnejšie je Vodné dielo Gabčíkovo na Dunaji, Sĺňava pri Piešťanoch a Kráľová pri Senci na Váhu. Vďaka minerálnym a termálnym vodám vznikli v Piešťanoch a Smrdákoch kúpele. Ďalšie termálne vody napr. Dunajská Streda a Sládkovičovo, sa využívajú na rekreáciu.
Väčšia časť územia Trnavského kraja patrila od 13. storočia do roku 1888 dvom stoliciam: Bratislavskej a Nitrianskej. V kraji je 249 obcí, z toho 15 miest a 234 vidieckych obcí. Najväčšie mesto je krajské mesto Trnava, druhé najväčšie sú Piešťany a tretí je Hlohovec.
Z hospodárskeho aj dopravného hľadiska je Trnava najmenej kompaktný kraj, pretože ho tvoria veľmi rozdielne a od seba veľmi vzdialené regióny, ktorých spojenie je neprirodzené a teda aj problematické.
Cestovný ruch je orientovaný najmä na oblasť Malých Karpát, na kúpeľné mesto Piešťany a na mestskú pamiatkovú rezerváciu Trnava.

Internetová prezentácia Trnavského samosprávneho kraja: www.trnava-vuc.sk.


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9095232

16.10.2019
ÚvodÚvodná stránka