Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Trenčiansky kraj

Historicky významné mestá a obce Trenčianskeho kraja

TNSK.pngBeckov
Bojnice
Bošáca
Brezová pod Bradlom
Brodzany
Bzince pod Javorinou
Čachtice
Dubnica nad Váhom
Handlová
Ilava
Košariská
Lednické Rovne
Lubina
Melčice-Lieskové
Myjava
Nováky
Nové Mesto nad Váhom
Partizánske
Považská Bystrica
Prievidza
Púchov
Stará Turá
Trenčín
Uhrovec
Zemianske Podhradie

Trenčiansky kraj sa rozprestiera v severozápadnej časti Slovenskej republiky. Celú dĺžku západnej časti kraja tvorí štátna hranica s Českou republikou, na juhu kraja hraničí s Trnavským a Nitrianskym krajom, na východe hraničí s Banskobystrickým a na severe so Žilinským krajom.
Územie trenčianskeho kraja tvorí 9 okresov, z ktorých najväčší je okres Prievidza a najmenší okres Myjava. Trenčiansky kraj bol vytvorený na území bývalých okresov Trenčín, Považská Bystrica, Prievidza a obvodov Myjava z bývalého Senického okresu, Bánovce nad Bebravou a Partizánske z okresu Topoľčany.
Z geografického hľadiska patrí územie kraja do oblasti západných Karpát. Územím kraja preteká rieka Váh, pozdĺž ktorej sa tiahne Trenčianska kotlina. Túto na východe uzatvára masív Považského Inovca, Strážovské vrchy a Súľovské vrchy, na západe masív Bielych Karpát. Na juhovýchode je kraj ohraničený pohorím Vtáčnik. Z juhu do územia zasahujú Malé Karpaty, Myjavská pahorkatina a časť Podunajskej nížiny. Juhovýchodným územím kraja preteká rieka Nitra. Riečnu sieť kraja okrem Váhu a Nitry tvoria i ďalšie vodné toky: Myjava, Jablonka, Drietomica, Súčanka, Vlára, Teplička, Bebrava.
Nerastné bohatstvo Trenčianskeho kraja je veľké, s rozmanitosťou surovinových druhov: hnedé uhlie, lignit, bauxit, dolomity, vápenec, dekoračný kameň. Významné zastúpenie majú aj minerálne vody a termálne pramene, ktoré sa využívajú na liečbu, napr. v kúpeľoch Trenčianske Teplice, Bojnice a Nimnice.
Z celkového počtu 275 administratívnych sídiel má 18 štatút mesta. Okrem krajského mesta Trenčína, sú to okresné mestá: Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Považská Bystrica, Prievidza a Púchov. Ďalšími mestami kraja sú: Bojnice, Brezová pod Bradlom, Dubnica nad Váhom, Handlová, Nováky, Nová Dubnica, Nemšová, Stará Turá a Trenčianske Teplice.

Internetová prezentácia Trenčianskeho samosprávneho kraja: www.tsk.sk.


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9069677

15.10.2019
ÚvodÚvodná stránka