Akcie
15.8.2024 - 18.5.2025

Spišské múzeum SNM, Levoča
Levoča kráľov
Výstava venovaná výročiu stretnutia bratov Jagelovcov v Levoči, v roku 1494.
Na sklonku stredoveku Jagelovská dynastia zjednotila krajiny strednej Európy, z ktorých sa na čas stala Európa jagelovská. Takmer dva roky po smrti svojho otca, poľského kráľa Kazimíra IV. Jagelovského, sa v apríli 1494 v Levoči na Spiši stretli bratia Jagelovci: český a uhorský kráľ Vladislav II., poľský kráľ Ján Albert, knieža Žigmund a knieža Fridrich, ktorý koncom roku 1493 celebroval svoju prvú pontifikálnu omšu v krakovskej katedrále. Dovtedy nikdy neboli tak dlho spolu. Čo tým chceli ukázať? Jednotu dynastie? Snahu diskutovať o rôznych naliehavých problémoch? Mier v strednej Európe bol len zdanlivý. V liste adresovanom bratovi Jánovi Albertovi vo februári 1494 iniciátor stretnutia, kráľ Vladislav II., naznačil, že by sa mali prediskutovať záležitosti kresťanstva všeobecne, ako aj oboch kráľovstiev.
Na stretnutí malo byť prerokovaných mnoho otázok. Samotný kráľ Vladislav II. bol v ťažkej situácii, pretože jeho vládu ohrozoval nemecký kráľ Maximilián Habsburský (1459 – 1519), ktorý chcel pre seba získať uhorský trón. Vzrástla aj moc palatína Štefana Zápoľského (†1499). Mnohí magnáti rozhodnutia panovníka otvorene ignorovali. Medzi nimi hral prím vodca Vavrinec Ujlaki (1460 – 1524). Aj Ján Albert bojoval s rôznymi problémami. Bolo potrebné objasniť otázku príslušnosti Moldavska i zabezpečenie pozície pre ich mladšieho brata, kniežaťa Žigmunda. Boli to všetky témy, o ktorých sa rokovalo? Tajná povaha stretnutia dáva priestor rôznym špekuláciám a dohadom. Vyvoláva mnoho otázok. Zo stretnutia sa zachoval iba jeden dokument, podpísaný oboma panovníkmi a potvrdený ich pečaťami.
25.5.2025 10:00 - 16:00

Múzeum slovenskej dediny SNM, Martin
Detská nedeľa
Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa, ktorá sa uskutoční v nedeľu 25. mája 2025 v Múzeu slovenskej dediny. Podujatie bude patriť deťom a ich rodičom. Nielen najmenší návštevníci sa od 10.00 do 16.00 hod. môžu tešiť na divadelné predstavenie, detské hry, piesne a tance z minulých čias, rozprávkový les, tombolu a dobové vyučovanie.
Hlavný program pripravili deti deťom. Na podujatí vystúpia členovia detských folklórnych súborov DFS Drienka zo Slovenskej Ľupče a zahraničný hosť z moravského Valašska – folklórny spolok Lipta z Liptálu zložený zo skupín Malá Lipta, Malí Ogaři, Malůšata a Cimbálová muzika. Ich spoločné vystúpenie si môžete pozrieť o 10.30, 13.30 a 15.30 hod.
Príbeh „O Červenej čiapočke, hladnom vlkovi a troch prasiatkach" vyrozprávajú členovia Vrútockého ochotníckeho divadla DOSKA o 11.00 a 14.30 hod.
Pre najmenších návštevníkov bude pripravené putovanie rozprávkovým lesom pod vedením študentiek a študentov Súkromnej spojenej školy z Martina. S hlavičkou ako makovičkou môže odísť nejedna parádnica – tradičné účesy budú dievčatám česať študentky Strednej odbornej školy obchodu a služieb z Martina.
Ako sa sedelo v starých školských laviciach či písalo na tabuľky? Vaše ratolesti budú môcť zažiť dobové vyučovanie v našej elementárnej škole z Petrovíc.
Pre šikovné ručičky bude pripravená tvorivá dielňa, v ktorej si deti vlastnoručne zhotovia krojovanú bábiku, „vĺčka“, korkové loďky či tradičnú „frndžalku“ z gombíkov. Súčasťou podujatia budú aj detské hry na tráve či kolková dráha. Nebude chýbať ani obľúbená tombola, v ktorej môže každý detský návštevník vyskúšať svoje šťastie (ťah bude o 12.00 a 14.00 hod.).
Súčasťou programu budú aj ukážky tradičnej ľudovej a umeleckej výroby. O tradičné jedlá bude obohatená aj ponuka krčmy z Oravskej Polhory.
Deti do 3 rokov majú vstup na podujatie voľný, od 3 do 12 rokov majú zľavnené vstupné 1 euro. Vstupenky si môžete kúpiť aj online: https://snm-online.sk/detska-nedela/.
Podujatie podporilo OZ Jahodnícke háje. Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.
27.5. - 31.7.2025
Považské múzeum v Žiline
Anatómia pamiatky
Výstava vznikla v spolupráci so Stavebnou fakultou Žilinskej univerzity a Stavebnou fakultou STU v Bratislave, a priblíži význam, vznik a obnovu stavebných pamiatok. Dôležitosť pamiatok podčiarknu sprítomnené jedinečné stavebné techniky od základov až po strechu.
27.5.2025 - 30.4.2026

Múzeum dopravy v Bratislave
Vlak v meste
Autori výstavy: Ľubomír Deák, Martin Entner, Michal Jajcaj
Slovenské technické múzeum – Múzeum dopravy v Bratislave pripravilo pre verejnosť v spolupráci s občianskym združením Bratislava a jej premeny novú obrazovú výstavu s názvom „Vlak v meste“.
Výstava návštevníkom pripomína dve výročia, ktoré sa viažu k dnes už zaniknutým železničným tratiam na území hlavného mesta – 185. výročie začatia prevádzky prvej konskej železnice v Uhorsku medzi Bratislavou a Svätým Jurom (4. októbra 1840) a 40. výročie zastavenia osobnej železničnej dopravy do stanice Bratislava-Filiálka a zastávky Bratislava-Slovany (júl 1985).
Kedysi industriálna časť Bratislavy na východnom okraji centra mesta, ktorú obyvatelia poznajú pod názvom Nivy, zmenila svoju tvár na nepoznanie. Kým staršie generácie Bratislavčanov už len nostalgicky spomínajú na pôvodnú podobu tejto mestskej štvrte, najmladšie generácie ani netušia, že na uliciach Karadžičova, Metodova či Trnavská cesta jazdili kedysi aj vlaky. Po dnes už neexistujúcich tratiach jazdili vlaky, ktoré zabezpečovali osobnú dopravu smerom do Petržalky, Trnavy či Komárna, najmä však vlaky nákladné, smerujúce do železničných vlečiek významných priemyselných podnikov, vrátane bratislavského prístavu. Obrazová výstava návštevníkov prostredníctvom porovnania dobových a súčasných fotografií zoznámi s historickou podobou tejto časti mesta a jej následnou rozsiahlou premenou v uplynulých desaťročiach.
28.5.2025 16:00

Podtatranské múzeum v Poprade
Jaskyne na Slovensku ako objekty archeologického a historického poznania
Podtatranské múzeum v Poprade, kultúrna inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja, pozýva na inauguráciu publikácie:
"JASKYNE NA SLOVENSKU AKO OBJEKTY ARCHEOLOGICKÉHO A HISTORICKÉHO POZNANIA"
autora PhDr. Mariána Sojáka, PhD. - archeológa Archeologického ústavu SAV a speleoarcheológa.
Uvedenie publikácie do života sa uskutoční v stredu 28. mája 2025 od 16:00 hod. - 18:00 hod. , v prednáškových priestoroch Podtatranského múzea v Poprade Vajanského 72/4, 058 01 Poprad.
Krstným otcom publikácie bude Ing. Peter Holúbek, riaditeľ Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva Liptovský Mikuláš a predseda Slovenskej speleologickej spoločnosti.
Vstup voľný.
Zmena programu vyhradená.
28.5.2025 17:00

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica
Sásová vo víre času
Je zrejmé, že Sásová bola obývaná už dávno, keďže sa v jej intraviláne našiel nález žiarového hrobu lužickej kultúry a tiež črepový materiál z doby bronzovej. Osadu Sásová obývalo slovenské obyvateľstvo už pred príchodom nemeckých, saských osadníkov, ktorí prichádzali na územie budúcej Banskej Bystrice. Starousadlé obyvateľstvo sa venovalo poľnohospodárstvu a baníctvu na povrchových rudných náleziskách. Sásová dostala svoj názov podľa svojho neskoršieho majiteľa Mikuláša Sasa, syna prvého banskobystrického richtára Ondreja. Tento rok si pripomíname 675. výročie prvej písomnej správy tejto bývalej obce.
Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pozýva na prednášku z cyklu Stretnutia s minulosťou. Miestny nadšenec histórie Ján Kollár, správca Dokumentačného centra Sásová, stručne slovom i obrazom prinesie aspoň časť z bohatej mozaiky histórie, dnes najväčšej mestskej časti. Prednáška Sásová vo víre času sa uskutoční 28. mája o 17:00 h v Thurzovom dome.
„Mikuláš Sas bol komesom a zakladateľom dynastie sásovských zemanov, ktorí takmer dvesto rokov ovládali toto územie. Ako šľachtic a rytier bol viazaný na vojenskú službu pre kráľa a z toho titulu vznikol i prvý názov Sásovej, "villa militis" (dedina rytiera). Tento názov sa nachádza i v texte najstaršieho zachovaného písomného dokumentu, odpustkovej listine pre kostol Panny Márie a sv. Antona v Sásovej z roku 1350“, vysvetľuje Ján Kollár.
Kostol Panny Márie bol postavený okolo polovice 13.storočia už pred príchodom nemeckých hostí a plnil funkciu centrálneho farského kostola pre okolité slovenské osady, vrátane rybárskej osady Bystrica. Mikuláš Sas mal osem synov, čo v konečnom dôsledku zohralo negatívnu úlohu v drobení majetku. Po jeho smrti sa jednotné územie rozdelilo a postupne nastal úpadok.
„Skvostom Sásovej je jej spomínaný gotický kostol, ktorý koncom 15. storočia vďaka mnohostrannému mecénovi Michalovi Königsbergerovi získal novú klenbu, jedinečné presbytérium, ktoré bolo zrealizované staviteľom, kamenárom Antonom Pilgramom. Svoj podiel na nových gotických oltároch má tiež Majster Pavol z Levoče. Fenoménom stredovekej Banskej Bystrice už od konca 15.storočia bol prvý 1700 siah dlhý najstarší gravitačný vodovod "Sásovský akvadukt". Za obdobím stredoveku, vrcholu Sásovej ktoré tvorí jadro prednášky, budú kratšie novšie zaujímavosti aj o histórií pestovania legendárnych uhoriek“, rozpráva Ján Kollár.
30.5.2025 17:00

SMOPAJ, Liptovský Mikuláš
Jaskyne Iránu
Srdečne pozývame na naše ďalšie speleopodujatie.
Irán sa môže pochváliť množstvom zaujímavých jaskýň, ktoré lákajú nielen odborníkov, ale aj turistov. Medzi najznámejšie a najzaujímavejšie z nich patria napríklad jaskyne Shah Abad, Khargan či Nār-e Bakhshis.
Príďte si vypočuť zaujímavé rozprávanie iránskej jaskyniarky Somayeh Bayat žijúcej na Slovensku, ktoré nás prenesie do pozoruhodných krasových oblastí a jaskýň tejto vzdialenej krajiny.
Tešíme sa na vás 30. mája 2025 o 17:00 h v priestoroch Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
30.5.2025 9:00 - 13:00
Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi
Mesto plné detí / Galéria v mestskom parku
Tvorivá dielňa: Obraz na tácke. Vstup voľný.
- ‹ Predošlá
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- Ďalšia