Akcie

27.11.2024 - 13.2.2025  

Zima na saniach - sprievodný program - plagát.jpg

Kysucké múzeum, Čadca

Zima na saniach

Druhou časťou nášho vianočného balíčka je výstava Zima na saniach, vytvorená zo zbierkového fondu Kysuckého múzea. Prevedieme Vás časmi dávno i nedávno minulými, keď dvojmetrové záveje a sneh praštiaci pod nohami nebol ničím výnimočným. Zimnú atmosféru výstavy ilustrujú unikátne odevy z našich zbierok, ako kabáty, kožuchy, čiapky, topánky či detské fusaky. Výstava však nie je len módnou prehliadkou zimného odievania, ale aj prehliadkou prác a trávenia voľného času v chladných mesiacoch.

K najznámejším zábavkám snehom pokrytého obdobia, nepochybne patria sánkovanie, lyžovanie. či korčuľovanie. Práve podľa týchto športov dostala výstava aj svoj názov. Milovníci zimných radovánok sa určite potešia rôznym typom lyží, sánok a doplnkov k zimným športom. Celkovú atmosféru výstavy dopĺňajú citáty z obecných kroník, vďaka ktorým zistíte, že jedna z najhorších zím, nielen na Kysuciach, bola na prelome rokov 1928/1929, kedy „od mrazu práskaly okenné tabule, drátové spojky telefónnych a elektrických vedení a koľajnice na trati.“

Súčasťou výstavy je aj rovnomenná výtvarná súťaž žiakov základných škôl, ktorá prebieha v termíne trvania výstavy na sociálnych sieťach. Za jednotlivé práce je možné hlasovať prostredníctvom označenia „Páči sa mi to“ na Facebooku a Instagrame Kysuckého múzea. Všetky dielka zapojené do súťaže, sú súčasťou výstavy Zima na saniach.


 

17.4. - 31.10.2025  

Štrnásť zastavení na Krížovej ceste.jpg

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek Modrý Kameň

Štrnásť zastavení na Krížovej ceste

Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň Vás pozýva na výstavu „Štrnásť zastavení na Krížovej ceste“. Výstava bude pre verejnosť sprístupnená od 17. apríla do 31. októbra 2025 v priestoroch kaplnky sv. Anny na hrade Modrý Kameň počas otváracích hodín múzea.

Na výstave budete mať jedinečnú príležitosť obdivovať dielo talentovaného umelca, Ing. arch. Martina Vaisa, ktorý sa vo svojej tvorbe zameriava na hlboké duchovné a emocionálne prežívanie tém. Svojím originálnym prístupom k umeniu dokáže preniknúť do podstaty ľudských pocitov a skúseností. Jeho dielo sa vyznačuje precíznou technikou a výrazným farebným prejavom, pričom sa nebojí skúmať komplexnosť duchovného sveta.

Súbor 14-tich obrazov je orientovaný na biblický príbeh Veľkej noci. Námetovým ťažiskom jednotlivých obrazov sú zastavenia Ježiša Krista na jeho strastiplnej ceste na miesto jeho ukrižovania, vrch zvaný Golgota. Obrazy sú výsledkom autorovho subjektívneho vnútorného prežívania týchto náboženských motívov a vyjadrené sú v expresionistickom a symbolickom štýle umeleckej tvorby. Zobrazujú emócie a videnia prežité v meditáciách nad textami útlej knižočky s názvom „Poď za mnou ! - Stretnutie s Ježišom Kristom na Krížovej ceste.“ Jej autor, chorvátsky kňaz a teológ, profesor Tomislav Ivančič, tento text rozposlal v roku 1987 svojim priateľom a známym ako veľkonočný pozdrav, ktorý sa neskôr dočkal knižného vydania. Vystavované obrazy boli vytvorené v rozpätí rokov 2015 až 2017. Všetky obrazy sú doplnené príslušnými citáciami z publikácie "Poď za mnou! Stretnutie s Ježišom Kristom na Krížovej ceste." od autora Tomislava Ivančiča, ktorú vydalo vydavateľstvo JAS v roku 1995.

V prípade záujmu o viac informácií nás kontaktujte na telefónnom čísle 047 24 54 100. Viac informácii sa dozviete aj na www.hradmodrykamen.sk.
 


 

22.4. - 16.5.2025  

Podtatranské múzeum v Poprade

Osemdesiat rokov mieru

Banerová výstava pojednáva o priebehu oslobodenia Popradu a popradského okresu Červenou armádou a Československým armádnym zborom v januári 1945.

Výstava je sprístupnená v priestoroch OC Forum Poprad, Námestie svätého Egídia 124, 058 01 Poprad, na 3. podlaží centra.


 

26.4. - 20.9.2025  

plagát trh starožitností.jpg

Múzeum Červený Kameň SNM, Častá

Trh starožitností na hrade Červený Kameň

SNM-Múzeum Červený Kameň vás pozýva na tohtoročné Trhy starožitností, ktoré
sa uskutočnia 26. apríla, 31. mája, 28. júna, 26. júla, 16. augusta a 20. septembra 2025 vždy v čase od 7.30 do 12.00 hod.

 

Máte radi krásne a zaujímavé veci z minulosti? Prichádza príležitosť, ako si môžete pridať do svojej zbierky originálne starožitnosti a staré predmety s históriou a príbehom.
Na našom trhu nájdete unikátne starodávne nábytky, knihy, obrazy, fotografie, mince a mnoho ďalších predmetov. Každý predmet je originálny a jedinečný, takže si môžete byť istí, že si vyberie každý z vás.
Vstúpte do sveta starožitností a užite si atmosféru, ktorá vonia históriou. Pozvite priateľov a rodinu na deň plný objavov a zážitkov.
Tešíme sa na vás na hrade Červený Kameň, kde minulosť ožíva na každom kroku.


 

29.4. - 11.5.2025  

WEB_final_Bonsaje.jpg

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica

Bonsaje

Bonsaje nie sú len rastliny v kvetináči. Sú to živé sochy, ktoré vznikajú rokmi starostlivej práce. Krásu prírody v jej najjemnejšej forme budú môcť obdivovať milovníci prírody, estetiky a japonskej kultúry na jedinečnej výstave Bonsaje v Tihányiovskom kaštieli Stredoslovenského múzea.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pripravila  spolu s banskobystrickým Bonsaj klubom výstavu Bonsaje v Tihányiovskom kaštieli. Výstava od 29. apríla 2025 predstaví desiatky starostlivo tvarovaných miniatúrnych stromčekov domácich aj exotických druhov, ktoré sú výsledkom dlhoročnej práce členov klubu. Návštevníci budú mať možnosť obdivovať umenie trpezlivosti, precíznosti a hlbokého vzťahu k prírode, ktoré je s pestovaním bonsajov neodmysliteľne spojené.

Na začiatku bola miska

Preložené slovo bonsaj má význam strom v miske. Bonsaj je miniatúrny strom pestovaný v miske, ktorý je bonsajovými technikami tvarovaný tak, aby navodzoval ilúziu starého stromu. Počiatky pestovania bonsajov nie sú doložené. Prapôvod klasických vaničkovitých bonsajistických misiek siaha s veľkou pravdepodobnosťou až 4 tisíc rokov do minulosti. Podobajú sa totiž niektorým archeologickým artefaktom z tej doby, a to oltárnym ohniskám na spaľovanie obetín. Nie je však jasné, kedy boli prvýkrát využité ako pestovateľské nádoby.

„Umenie tvarovania bonsajov má svoj pôvod v starovekej Číne, kde sa prvé zmienky o stromoch pestovaných v miskách objavujú už pred začiatkom nášho letopočtu. Čínske bonsaje sú hlboko symbolické, často zachytávajú krajinné motívy a využívajú prvky ako mŕtve drevo či obnažené korene. Silno v nich cítiť zásah pestovateľa – jeho vôľu a víziu. V 6. storočí sa toto umenie dostalo do Japonska, kde prešlo významným vývojom. Japonci ho zjednodušili a prepracovali, pričom kládli dôraz na estetiku i pestovateľské techniky. Pozorovaním prírodných tvarov vo voľnej krajine vytvorili klasické štýly, ktoré dnes tvoria základ bonsajového umenia. Japonské bonsaje sa vyznačujú eleganciou a subtílnosťou – aj pri výrazných zásahoch pôsobia prirodzene a harmonicky,“ vysvetľuje Jaroslava Bobáková, kurátorka výstavy Stredoslovenského múzea.

Bonsaj ako tovar

V Európe sa prvé postupy pre pestovanie bonsajov objavujú na prelome 18. a 19. storočia, pravdepodobne to však nie je z dekoratívnych, ale rýdzo z praktických dôvodov. Pre podomových obchodníkov bolo výhodné nosiť predávané stromy so sebou v nádobách. Skutočné bonsaje sa objavujú prvýkrát na výstave v Paríži na konci 19. storočia. Veľký rozmach pestovania bonsajov v Európe aj vo svete nastal po skončení druhej svetovej vojny, kedy si vojaci bojujúci na ďalekom východe priviezli veľké množstvo bonsajov ako vojnovú korisť. Bonsaje sa postupne rozširujú do celého sveta a s nimi aj postupy pre správne pestovanie. Do USA sa bonsaje dostali predovšetkým vďaka čínskej a japonskej emigrácii.

„V rámci výstavy Bonsaje sme pre návštevníkov pripravili aj prednášku spojenú s praktickými ukážkami tvarovania týchto rastlín. Prednášku odborne zastreší Vladimír Kriško a Štefan Mlích 3. mája o 14:30 h v Tihányiovskom kaštieli. Veríme, že aj takýmto spôsobom návštevníkom sprostredkujeme krásu prírody a filozofiu tohto starobylého umenia,“ uzatvára Dana Kurtíková, PR manažérka Stredoslovenského múzea.


 

30.4. - 1.6.2025  

ROMANO dživipen plagát_x.png

Gemersko - malohontské múzeum, Rimavská Sobota

Romano dživipen – Rómsky život“ - XIV. ročník

Termín vernisáže: 30. apríl 2025 o 14.00 hod.

Počiatky výstavy Romano dživipen – Rómsky život sú späté s rokom 1996, kedy sa Gemersko-malohontské múzeum začalo špecializovať na dokumentáciu hmotnej a duchovnej kultúry Rómov. V rámci danej špecializácie múzeum stále rozširuje svoj zbierkový fond o predmety dokumentujúce rómske etnikum, realizuje výskumné úlohy a výstavy. Pri zrode danej špecializácie i výstavy stála vtedajšia knihovníčka múzea Mgr. Alena Horváthová a vtedajšia etnografka, neskôr riaditeľka múzea, PhDr. Oľga Bodorová. Výstava Romano dživipen – Rómsky život  je zároveň aj súťažnou prehliadkou detských výtvarných prác, pričom v roku 2025 prebieha už jej XIV. ročník.  Keďže na tvorbe výstavy sa svojimi prácami podieľajú žiaci základných škôl, jej cieľom je podporiť rozvoj fantázie, tvorivosti u detí a  súčasne prehĺbiť ich záujem o hmotnú a duchovnú kultúru Rómov. Z toho dôvodu je námetom detských kresieb rómska kultúra, život Rómov v minulosti a v súčasnosti, motívy ľudového bývania, kočovania, odievania, vzťah Rómov k hudbe, k remeslám, predstavy o nadprirodzených a rozprávkových bytostiach, teda všetko, čo charakterizuje rómske etnikum.

Tento rok sa do súťaže zapojilo 13 škôl z okresov Rimavská Sobota, Revúca a Poltár, ktoré poslali spolu 126 výkresov. Tie boli rozdelené do dvoch kategórií: I. kategória (1.- 4. ročník) a II. kategória (5.- 9. ročník). Zaslané práce bude hodnotiť odborná porota v zložení: Mgr. Daniela Páneková, ktorá vyučuje výtvarnú výchovu v ZUŠ v Rimavskej Sobote, PhDr. Éva Kerényi, PhD.- riaditeľka Gemersko-malohontského múzea, Mgr. Angelika Kollár – historička umenia Gemersko–malohontského múzea a Mgr. Ľudmila Pulišová – etnografka múzea. V každej kategórii bude udelené prvé, druhé, tretie miesto, prípadne čestné uznanie.


 

30.4.2025 - 28.2.2026  

c_1050x480.jpg

Historické múzeum SNM, Bratislava

Marie Antoinette

MARIE ANTOINETTE z Viedne do Versailles až pod gilotínu
Unikátna výstava kráľovniných šiat na Bratislavskom hrade

Čo spája svetoznámy Zámok Versailles a Bratislavský hrad? Príbeh malej rakúskej princeznej, z ktorej sa stala nešťastná francúzska kráľovná, sťatá gilotínou.

Mária Antoinetta sa narodila vo Viedni rakúskej arcivojvodkyni, uhorskej a českej kráľovnej Márii Terézii, ktorej oficiálnym sídlom v Uhorskom kráľovstve bol práve Bratislavský hrad.

Najnovšia  výstava o jednom z najzaujímavejších životných osudov európskej histórie – dramatický príbeh Márie Antoinetty, ktorá sa vďaka svadobnej politike svojej matky Márie Terézie stala najznámejšou francúzskou kráľovnou.

Do veľkolepej Rytierskej siene Bratislavského hradu prichádza nádhera a honosnosť Versailles. Vy si tak budete môcť  pozrieť kostýmy, parochne, obrazy, nábytok a ďalšie umelecké predmety zapožičané Versaillským zámkom. Výstavu doplnia  aj predmety zo zbierok slovenských múzeí a ukážky z filmov, ktoré vám priblížia život tejto známej kráľovnej od detstva na cisárskom zámku Schönbrunn, cez prepychový život francúzskej panovníčky vo Versailles až po jej smrť na popravisku.

Mária Antoinetta bola absolútnou módnou ikonou svojej doby a dodnes slúži niektorým módnym návrhárom ako inšpirácia. Jej životný príbeh bol mnohokrát zachytený v knihách, filmoch a seriáloch, či stvárnený na divadelných doskách.

Prijmite naše pozvanie a príďte si aj vy vychutnať kúsok luxusu a veľkoleposti Versailles na Bratislavský hrad.

Výstava otvorená od 30. 4. 2025 v Rytierskej sieni Bratislavského hradu – vstup z nádvoria.


Na výstave spolupracovali Château de Versailles Spectacles, SNM – Historické múzeum a Beart production s.r.o. 

Kurátori výstavy: Mgr. Peter Barta, riaditeľ SNM – Historického múzea a historik a diplomat Dr. Alexandre Pajon; 

Nad výstavou prevzali záštitu predseda NR SR Richard Raši a francúzsky veľvyslanec na Slovensku J. E. Nicolas Suran.


 

1.5. - 31.5.2025  

2025_05_01 Newsletter .jpg

LESY SR - Lesnícke a drevárske múzeum, Zvolen

Máj v LDM

LESNÍCKE A DREVÁRSKE MÚZEUM VO ZVOLENE ponúka v mesiaci máj:

TVORIVÉ DIELNE

Okienko do prírody

každú stredu od 9:00 h do 16:00 h v iný deň po dohode

Popustite uzdu fantázii a vytvorte si s deťmi vlastné okienko do prírody.

Vstup na tvorivé dielne: 1,50 € - jeden výrobok

VÝSTAVY

Zelený objektív 2024

od 10. 4. 2025 - 31. 5. 2025

výstava fotografií zo súťaže mladých fotografov na tému les.

Premeny dreva SOŠD

od 6. 5. 2025 - 31. 5. 2025

výstava maturitných prác žiakov Strednej odbornej školy drevárskej vo Zvolene.

INÉ AKTIVITY:

Noc múzeí a galérií
17. 5. 2025 od 16.00 h do 23.00 h

Náučno - zábavné popoludnie určené (nielen) pre deti. 
O 20.30 h vystúpenie hudobného hosťa ČENDEŠ.

Ľudovít Štúr a mesto Zvolen, prvý slovenský poslanec uhorského snemu

prednáša József Demmel, PhD.

29. 5. 2025 o 17.00 h

PRIPRAVUJEME

Medzi nami žehličkami - výstava prezentuje vývojový rad žehličiek od začiatku 19. do polovice 20. storočia


 

1.5. - 30.9.2025  

Ked_saty_tvoria_dejiny_K4.jpg

Sobášny palác v Bytči

Keď šaty tvoria dejiny

Máj v Sobášnom paláci v Bytči začne novou výstavou s názvom Keď šaty tvoria dejiny. Je to autorská výstava autentických replík historických odevov a doplnkov Kateřiny Vávrovej z Českej republiky.

Výstava približuje štýl, punc a eleganciu dámskej a pánskej módy od 14. až po 19. storočie. Zároveň prezentuje prácu krajčírky a návrhárky s 20-ročnými skúsenosťami, ktorá tvorí kostýmy od počiatočného návrhu až po finálny produkt na výstave. „Špecializujem sa na výrobu historických a divadelných kostýmov a vo svojej tvorbe sa vždy snažím o autentickosť odevu. Ako pre dizajnérku je však pre mňa vždy výzva spojiť historickú presnosť s fantáziou klientov a vytvoriť tak krásne a funkčné odevy,“ dopĺňa K. Vávrová.

Návštevníci budú môcť obdivovať desiatky originálnych kúskov, ktoré podčiarknu výnimočnosť priestoru. Výstava bude prístupná od 1. mája do 30. septembra v čase otváracích hodín Sobášneho paláca v Bytči.


 

1.5. - 31.10.2025  

Na_hrade_a_pod_2025_K1.jpg

Hrad Strečno

Na hrade a pod hradom

Výstava Na hrade a pod hradom prezentuje práce detí  ZUŠ  M. R. Štefánika v Čadci. Diela vznikali rovnakou výtvarnou technikou –  maľba na plátno s akrylovými farbami. Deťom bol daný priestor na vyjadrenie vlastného názoru zo získaných vedomostí predostretých výtvarnými pedagogičkami ZUŠ (Mgr. Ingrid Šišková, PhDr., Miroslava Habčáková Samsonová, Mgr.art. Petronela Vlhová). Výstava bude prístupná v priestoroch stredovekej dediny Paseka od 1. mája 2025.


 

6.5. - 31.5.2025  

Premeny dreva.jpg

LESY SR - Lesnícke a drevárske múzeum, Zvolen

Premeny dreva SOŠD

Výstava maturitných prác žiakov Strednej odbornej školy drevárskej vo Zvolene.


 

6.5. - 18.6.2025  

Vystava_20250506-0618_DrevenaVedeckaHracka_Insta.jpg

Múzeum v Kežmarku

Drevená vedecká hračka

Objavte fascinujúci svet vedy hrou!

Príďte sa pohrať s interaktívnou výstavou Drevená vedecká hračka! Čaká na vás 30 kvalitných drevených hračiek, s ktorými hravo pochopíte fyzikálne zákony a technické princípy.

Už viac ako 25 rokov tieto obľúbené hračky tešia malých aj veľkých návštevníkov. Vyskúšajte si svoju zručnosť, prečítajte si zaujímavosti o každom exponáte a rozšírte si vedomosti z mechaniky, akustiky, optiky a matematiky.

Logo výstavy? Šikovný vĺčik!

Každý návštevník od 5 rokov je vítaný! Minimálny čas na zábavu a objavovanie je 25 minút.

Ponorte sa do sveta drevených hračiek – príjemného, teplého a s nostalgiou spojeného materiálu!

 

KDE

  • Výstavná sieň múzea
  • ul. Dr. Alexandra č. 11, Kežmarok

REZERVÁCIE:

  • tel.: 052 452 41 43
  • mobil: 0918 744 840

VSTUPNÉ:

  • dospelí 4,00 €
  • deti, študenti, dôchodcovia 2,00 €
  • rodinná vstupenka 6,00 €

 

7.5. - 30.9.2025  

2.svetová vojna v slov.známkovej tvorbe.jpg

Poštové múzeum, Banská Bystrica

2. svetová vojna v slovenskej známkovej tvorbe

Výstava 2. svetová vojna v slovenskej známkovej tvorbe pripravená Slovenskou poštou, a. s., Poštovým múzeom pri príležitosti 80. výročia ukončenia bojov najväčšej a najtragickejšej vojny v dejinách predstavuje 14. emisií slovenských poštových známok vydaných od roku 1993 až do súčasnosti v piatich ucelených blokoch venovaných holokaustu, Slovenskému národnému povstaniu, osobnostiam v boji za mier, pamätným miestam a koncu vojnových hrôz.

Systematické neľudské vyvražďovanie židovského obyvateľstva pripomínajú emisie Pocta obetiam holokaustu a Oslobodenie koncentračných táborov. Skutočnosť, že aj v tomto hroznom období sa našlo veľa dobrých ľudí ukazuje emisia Spravodlivým medzi národmi pripomínajúca statočnosť osôb nežidovského pôvodu, ktorí aj za cenu ohrozenia vlastného života a životov svojich blízkych prispeli k záchrane mnohých Židov pred holokaustom. Ďalšie emisie sú venované ozbrojenému vystúpeniu slovenského národa proti totalitnej vojnovej Slovenskej republike, nemeckému fašizmu a za slobodu v Slovenskom národnom povstaní. Povstaleckí generáli Golian a Viest, francúzski partizáni bojujúci na strane povstalcov pod Strečnom a Michael Strank, americký vojak narodený na východnom Slovensku a preslávený ikonickou fotografiou pri vztyčovaní americkej zástavy na dobytom japonskom ostrove Iwo Jima sú hlavnými postavami ďalších troch emisií poštových známok.  Tri emisie sú venované aj pamätným miestam vojnových udalostí: Duklianskemu bojisku, priestoru na východe Slovenska, kde sa odohrávala jedna z najväščích horských bitiek 2. svetovej vojny, obciam Ostrý Grúň a Kľak, kde nemeckí okupanti zavraždili desiatky ľudí a obidve obce vypálili, ako aj cintorínu rumunskej kráľovskej armády, príslušníci ktorej tiež oslobodzovali Slovensko a mnohí z nich tu zahynuli. Posledné dve emisie sú pomyselnou bodkou za vojnovými hrôzami a nabádajú nás k ostražitosti, aby sme nedopustili ich zopakovanie.  

Každá emisia poštovej známky zaberá jeden panel, kde je v kópii ukázaný jej výtvarný návrh a v origináli obálka prvého dňa s príležitostnou poštovou pečiatkou a nalepenou známkou.

Výstava situovaná vo výstavnej miestnosti Poštového múzea v  budove ústredia Slovenskej pošty na Partizánskej ceste č. 9 v Banskej Bystrici bude návštevníkom sprístupnená od 7. 5.  2025 do 30. 9. 2025.


 

11.5.2025   10:00 - 15:00

plagát jar na dedine 2025.jpg

Múzeum kysuckej dediny, Vychylovka

Jar na dedine

Kysucké múzeum vás srdečne pozýva na jedinečné podujatie „Jar na dedine“, ktoré sa uskutoční v nedeľu 11. mája 2025 v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke. 

Otvorte s nami brány do minulosti a zblízka spoznajte náročné, no nenahraditeľné jarné práce na kysuckej dedine. Pripravili sme pre vás autentický a interaktívny pohľad na tradičné postupy prípravy pôdy a sejby, ktorý zaujme rodiny s deťmi i širokú verejnosť so záujmom o históriu. Preneste sa do čias, kedy s príchodom jari ožívali polia intenzívnou prácou, od ktorej závisela úroda a živobytie. Viac informácií o podujatí nájdete na: https://lnk.sk/apw39

Podujatie „Jar na dedine“ je skvelou príležitosťou pochopiť dôležitosť a náročnosť práce našich predkov na poliach. Príďte a objavte s nami tradičné hospodárske postupy a remeslá, ktoré formovali život na kysuckej dedine!


 

11.5.2025   10:00 - 16:00

plagat_ovciarska nedela_mini.jpg

Múzeum slovenskej dediny SNM, Martin

Ovčiarska nedeľa

Ovčiarstvo ako súčasť pastierstva má so svojimi prejavmi trvalé miesto v slovenskej tradičnej kultúre. Jeho každodenné činnosti, výrobky aj význam v živote našich predkov môžete spoznať a zažiť v nedeľu 11. mája 2025 od 10.00 do 16.00 hod. v Múzeu slovenskej dediny na podujatí Ovčiarska nedeľa.

V programe o 10.30, 12.30 a 14.30 hod. Vám Folklórna skupina Sklabiňa predstaví jarné sťahovanie na salaš. O pastierske a ovčiarske piesne sa postará Gajdošská ľudová hudba Folklórneho súboru Turiec – Dulickí pastieri.

Neodmysliteľným symbolom salašníctva sú dodnes obľúbené výrobky z ovčieho mlieka ako napríklad ovčí syr, oštiepky, parenice alebo syrové nite. S tradičnými procesmi spracovania mlieka a výroby syra sa návštevníci a návštevníčky múzea budú môcť zoznámiť pri živých ukážkach so začiatkom o 11.00 a 13.00 hod. a produkty si u výrobcu aj kúpiť.

Okrem ukážok výroby syra sú pripravené aj ukážky spracovania ovčej vlny, v rámci ktorých sú pre záujemcov prichystané tvorivé dielne, kde si budú môcť vyskúšať krampľovanie a plstenie vlny. 

Tradičné pastierstvo a ovčiarstvo je aj ústrednou témou výstavy „Od Juraja do Mitra. Pastierstvo a ovčiarstvo v tradičnom prostredí“, ktorú otvoríme počas podujatia v priestoroch Vozárne z Moškovca. Výstava prezentuje najdôležitejšie aspekty tradičného pastierstva a ovčiarstva so zameraním na salašníctvo a návštevníkom bude sprístupnená až do 30. septembra 2025.

K tradičnému pastierstvu a ovčiarstvu patrí spracovanie rôznych druhov dreva. Na podujatí predstavíme ľudovoumeleckú výrobu – rezbárstvo (výroba zo svoru) a korytárstvo, nebude chýbať ani predaj a výroba ďalších ľudovoumeleckých a remeselných výrobkov.

 

Súčasťou podujatia budú aj ev. a. v. služby Božie v kostole z Rudna o 13.30 hod.

O špeciality spojené s ovčiarstvom bude obohatená aj ponuka krčmy z Oravskej Polhory.

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.


 

11.5.2025   10:00 - 16:00

Radenov dom 1.jpg

Objekty ľudovej architektúry, Čičmany

Remeselná nedeľa v Radenovom dome

Strávte nedeľu v krásnej rázovitej obci a obdivujte tradičné remeslá. V expozícii Objekty ľudovej architektúry Čičmany pripravujeme novú aktivitu pre všetkých zvedavých návštevníkov. Remeselná nedeľa ponúkne ukážku tradičného remesla spojenú s tvorivou dielňou.

V Radenovom dome záujemcovia v nedeľu 4. mája uvidia, ako sa vyrábajú jednoduché výrobky z drôtu a môžu si vytvoriť čičmianske srdiečko. Nasledujúcu nedeľu, 11. mája,  môžu obdivovať oliepanie dekorácií slamou a sami si túto techniku vyskúšať.

Aktivity začínajú od 10.00 a trvať budú do 16.00. Vstupné je v rámci prehliadky expozície.


 

11.5. - 14.5.2025  

Akcia_20250511-14_Rozpravka-SCertomOpreteky_Insta_4-5.jpg

Múzeum v Kežmarku

S čertom opreteky

Veselá rozprávka na motívy pôvabných starých slovanských povestí.

Mimoriadne obľúbené divadelné predstavenie na Kežmarskom hrade. Magický príbeh a krásne scény premenia hrad na rozprávkovú krajinu. Divadelné predstavenie pre malých aj veľkých v podaní hercov ExTeatro je zárukou neopakovateľného zážitku.

KDE: Kežmarský hrad

KEDY:

  • nedeľa 11. mája 2025 pre širokú verejnosť vstupy od 15:00 do cca 20:20, podľa záujmu, posledný vstup skončí cca o 21:40)
  • pondelok - streda 12. - 14. mája 2025 pre školy a skupiny (od 8:00 do 15:00, posledný vstup skončí cca o 16:20)
  • vstup do hradu každých 20 minút
  • rozprávka má 80 minút

REZERVÁCIE: tel.: 0918 742 726

VSTUPNÉ:

  • Dospelí 9,00 €
  • Deti Základná škola 8,00 €
  • Deti Materská škola 7,00 €

Aktuálny prehľad rezervácií vstupov na našej web stránke.


 

12.5. - 18.5.2025  

NG-tyzden-a-noc-plagat.jpg

Nitrianska galéria, Nitra

Týždeň Nitrianskej galérie a Noc múzeí a galérií

Aj v tomto roku sme si pre vás pripravili veľa zaujímavých workshopov, koncertov, diskusií a samozrejme komentovaných prehliadok našich výstav.


 

13.5. - 24.6.2025  

zm-eco_edited_4dd6c87d-d171-4437-8042-490a80faadd5.jpg

Múzeum v Zlatých Moravciach

Zlatomoravecké utorky

Srdečne vás pozývame do Múzea v Zlatých Moravciach na jarný cyklus prednášok Zlatomoravecké utorky.

Aj v roku 2025 pokračujeme v cykle prednášok, tentokrát budú prednášky zamerané na obdobie 50. rokov v Československu a v krajinách Východného bloku.

Prednášky sú organizované v spolupráci s Ústavom pamäti národa. 

Partnerom podujatia je Nitriansky samosprávny kraj.

Politické procesy na Slovensku v 50. rokoch

Prednáška sa zameriava na problematiku politických procesov na Slovensku, ktoré po roku 1948 organizoval komunistický režim. Poslucháči sa oboznámia s mechanizmom politických procesov, ktorý tvorili stranícke orgány, Štátna bezpečnosť a justícia a taktiež s najvýznamnejšími kauzami z 50. rokov.
V rámci prezentácie sa zoznámia aj s jedinečnými filmovými a zvukovými záznamami, ktoré sa zachovali z jednotlivých prípadov.

Súčasťou úvodného prednáškového večera (6. 5. 2025) je prednáška Marca Miškova, žiaka ZŠ Skýcov na tému Michal Buzalka. Marco Miškov bol účastníkom Žiackej konferencie k Roku kresťanskej kultúry na Slovensku v Ponitrianskom múzeu v Nitre v roku 2024.

 

Prednášajúci: Branislav KINČOK, PhD. 

Harmonogram cyklu prednášok Zlatomoravecké utorky 

Akcia B  

13. máj 2025 o 17.00 hod.

Prednášajúci: Michal BABÁL, PhD.

Násilná kolektivizácia poľnohospodárstva na Slovensku   

27. máj 2025 o 17.00 hod.

Prednášajúca: Silvia KOPČÁNI, PhD. 

Pracovné tábory ako prostriedok nedemokratických režimov na Slovensku

3. jún 2025 o 17.00 hod.

Prednášajúci: Martin GAREK, PhD.

Protikomunistické povstania v sovietskom bloku v 50. rokoch

24. jún 2025 o 17.00 hod.

Prednášajúci: PhDr. Tomáš KLUBERT, PhD.

Vstupné: 3,00 €/os.

(seniori nad 70 rokov, ZŤP vstup zľavnený 2,00 €)

Na prednášku nie je potrebné sa vopred rezervovať.


 

15.5.2025   16:00

plagat_Svetove prirodne katastrofy - sopky mini.jpg

Múzeum Andreja Kmeťa SNM, Martin

Svetové prírodné katastrofy – sopky

Chcete sa niečo dozvedieť o ničivej sile sopiek? Čo sú sopky, kde sa vyskytujú a ich ničivú silu si predstavíme na prednáške Svetové prírodné katastrofy – sopky, ktorá sa uskutoční v Múzeu Andreja Kmeťa vo štvrtok 15. mája 2025 o 16.00 hod.

Počas prednášky Vám Mgr. Andrej Bendík, PhD. predstaví sopečnú činnosť pred príchodom človeka, ale aj 18 najničivejších erupcií sopiek v dejinách ľudstva od roku 1650 pred naším letopočtom až po súčasnosť.

Formou 200 obrázkov a fotografií priblíži erupcie Vezuvu, ktorý pred 2100 rokmi pochoval tri mestá, najhlučnejší výbuch na Zemi spôsobený sopkou Krakatoa, sopky ktoré zmenili klímu na Zemi, ale aj súčasnú sopečnú činnosť na Islande.

Podujatie je súčasťou programu pravidelných popularizačno-náučných stretnutí v priestoroch múzea pod názvom „Štvrtky v múzeu“.

Kapacita podujatia je limitovaná, preto využite možnosť zakúpiť si lístky vopred na pokladni Múzea Andreja Kmeťa alebo online na adrese https://snm-online.sk/svetove-prirodne-katastrofy-sopky/.

Vstupné: 5 € / 3 €


 

15.5.2025   9:00 - 14:00

GT1.jpg

Literárne a hudobné múzeum ŠVK, Banská Bystrica

Galéria talentov

Základná škola s MŠ Jána Bakossa v Banskej Bystrici a Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici- Literárne a hudobné múzeum organizujú 14. ročník celoslovenskej súťaže pre deti základných škôl a osemročných gymnázií – GALÉRIA TALENTOV 2025 v štyroch oblastiach:

literárnej, výtvarnej, fotografickej a speváckej.

 

Všetky potrebné informácie týkajúce sa prihlásenia do súťaže nájdete na:
https://svkbb.eu/podujatia/galeria-talentov-2025-vyhlasenie-sutaze/?

 


 
61-80 (z 138)
ÚvodÚvodná stránka