Akcie

16.5. - 29.6.2025  

495131890_1274451351350956_6358082671536779950_n.jpg

Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici

Július Koreszka

Výstava významného slovenského maliara pri príležitosti 130. výročia narodenia umelca a uvedenie novej publikácie.
Kurátorka: Božena Juríčková
Otvorenie výstavy: 16.5.2025 (piatok) o 17.00
Hudobný hosť: Boris Lenko – akordeón

Vo februári t. r. uplynulo 130 rokov od narodenia maliara Júliusa Koreszku, umelca, ktorého dielo tvorí trvalú súčasť slovenského výtvarného umenia 1. polovice 20. storočia. Koreszka bol súputnikom zakladateľskej generácie, nestotožnil sa však s dobovým úsilím Martina Benku o monumentalizovaný výraz, ale vydal sa osobitou, lyrickejšou cestou, ktorá viac  korešpondovala s českou krajinárskou tradíciou. Jeho tvorba je v podstatnej miere fixovaná na rovinatú krajinu v regióne severného Záhoria, ktorú v harmonickej syntéze citových väzieb a secesno-impresívnej maliarskej reči, v prieniku plenérových skúseností a ateliérového komponovania prebásnil do intímnejšej, poetickej podoby. Tento autentický program, ktorého sa pevne pridŕžal počas celého vyše tridsaťročného tvorivého obdobia, nemal v danej dobe na domácej scéne adekvátnu paralelu.
Július Koreszka sa narodil 24. februára 1895 v obci Dojč neďaleko Senice. V roku 1909 sa rodina presťahovala do Skalice. Po gymnaziálnych štúdiách začal v roku 1914 navštevovať Akadémiu výtvarných umení v Budapešti, ale vzápätí odišiel na front. Ako priamy účastník 1. svetovej vojny bol svedkom udalostí, ktoré ho poznačili na celý život. Vlastné výtvarné štúdiá absolvoval až po vzniku I. ČSR v rokoch 1919 – 1924 na pražskej Akadémii vo figurálnom ateliéri profesora Maximilána Pirnera. Po odchode z Prahy sa usadil v Bratislave, kde žil do roku 1936, kedy sa po smrti prvej manželky presťahoval k rodičom do Skalice. Tu, v milovanom meste, sa znovu oženil a v ústraní a skromnosti strávil potom vyše dvadsať rokov až do svojej predčasnej smrti 1. decembra 1958.
Individuálny maliarsky program v jadre ohlásil už počas pražských štúdií a v plynulej kontinuite sa ho pridŕžal počas celej ďalšej tvorby. Napriek figurálnemu školeniu sa zameral na konvenčnejšie monitorovanú krajinársku problematiku, v ktorej okrem súdobej českej scény zúročil i živú uprkovskú tradíciu, rezonujúcu v blízkom hodonínskom spolku SVUM (Stanislav Lolek), kde býval častým hosťom. Moderna, aktuálne pohyby súčasného európskeho umenia, ako o tom sám rozpráva vo svojom životopise, mu zostali vzdialené. Trvalo reflektoval komorné, meditatívne hodnoty krajiny, s výnimkou krátkeho intermezza aj bez výraznejšej epickej zložky a jednoznačne bez akejkoľvek sociálnej či politickej angažovanosti. Počínajúc 30. rokmi objavil Koreszka i žánrový pôvab zátišia, v súlade so svojou poľovníckou vášňou najprv zátišia loveckého a postupne i predmetového a kvetinového. Koreszkova krajina nie je heroická ani patetická, psychologická či expresívna. Je to sofistikovaná óda, lyrická maliarska reflexia na margo skalického genia loci,  ktorá dokonale monitoruje osobnosť svojho tvorcu – jednoznačne intímna, nekonfliktná, ale náročne formulovaná, viacnásobne verifikovaná a dôsledne artikulovaná v každom centimetri obrazovej plochy.
Dielo Júliusa Koreszku je zastúpené vo viacerých verejných zbierkach (predovšetkým Slovenskej národnej galérie a Galérie mesta Bratislavy); veľký počet jeho obrazov sa nachádza i v súkromnom majetku. Najpočetnejšiu kolekciu však predstavuje súbor maľby a kresby z umelcovej pozostalosti v zbierkovom fonde Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici. Podstatnú časť z neho získalo začiatkom 70. rokov minulého storočia Záhorské múzeum v Skalici jednorazovým nákupom od manželky Františky Koreszkovej pre pripravovanú Záhorskú galériu v Senici. Po jej vzniku v r. 1984 bolo Koreszkove dielo prevedené do galerijných zbierok. Novovzniknutá galéria aj neskôr, po zahájení svojej činnosti priebežne pokračovala v rozširovaní autorskej kolekcie v okruhu maľby, ktorá sa rozšírila až na súčasných 94 umelcových obrazov. Spoločne s početnou autorovou kresbou (1570 ks) komplexne ilustrujú Koreszkovu maliarsku cestu, jednotlivé tvorivé intervaly kontinuálne budovaného a predčasne uzavretého diela. Okrem ďalších nákupov galéria venuje pozornosť umelcovým obrazom aj po technickej stránke a postupne realizuje ich odborné reštaurátorské ošetrenie.
Pri príležitosti nedávneho Koreszkovho jubilea ZGJM pripravila výstavu z výberu jeho maliarskeho diela zo svojho zbierkového fondu. Okrem pôvodnej kolekcie z umelcovej pozostalosti  budú vo výstavných priestoroch galérie  prezentované i obrazy, ktoré galéria zakúpila po roku 1985 od rôznych súkromných zberateľov. Súčasťou projektu je i publikácia, ktorá približuje zbierku umelcových diel v ZGJM.


 

16.5. - 5.10.2025  

Obrzi sa!.jpg

Pohronské múzeum v Novej Bani

Obzri sa! Éra najväčšieho krvavého konfliktu

Pohronské múzeum – organizácia Banskobystrického samosprávneho kraja Vás pozýva na výstavu Obzri sa! Éra najväčšieho krvavého konfliktu. Dňa 8. mája si každoročne pripomíname výročie ukončenia druhej svetovej vojny v Európe. V roku 2025 to bolo už 80. v poradí. Druhá svetová vojna trvala šesť rokov a jeden deň a okrem veľkých strát na ľudských životoch a materiálnych škôd spôsobila aj historické zmeny v dejinách sveta. Počtom obetí a svojou krutosťou sa stala najväčšou tragédiou v dejinách ľudstva.

V Pohronskom múzeu sme pri tejto príležitosti pripravili výstavu Obzri sa! Éra najväčšieho krvavého konfliktu, ktorá je venovaná práve 80. výročiu ukončenia tejto hrôzostrašnej vojny. Téma druhej svetovej vojny stále rezonuje v spoločnosti. Je komplikovaná, krvavá a zásadne zmenila pohľad ľudí na ľudstvo.

Výstava je koncipovaná tak, aby zoznámila návštevníka nielen s bojovými akciami ale aj prostredím, v akom vtedajší človek žil. Slovenský štát, vtedajší štátny útvar, bol plný paradoxov a právom je v súčasnosti označovaný ako „deravá totalita“. Druhá časť návštevníka prevedie cez bojový front na všetky svetové strany chronologicky cez najvýznamnejšie boje a boje, ktoré boli špecifické pre túto vojnu. Do vojnových operácií bolo zapojených približne 60 štátov, ktorých obyvatelia tvorili 80 % svetovej populácie. Vojna zasiahla všetky kontinenty s výnimkou Antarktídy a Južnej Ameriky. Priamo sa však bojovalo hlavne v Európe, Severnej Afrike, Atlantiku, Oceánii, Južnej a Juhovýchodnej Ázii. Vojenské operácie priamo zasiahli územie 40 štátov. Podľa najvyšších čísel zahynulo viac ako 62 miliónov ľudí z radov vojakov i civilistov. Veľká časť z nich bola zavraždená v koncentračných táboroch. Výstava je aj spomienkou na milióny zavraždených a apeluje ľudí, aby mysleli na mier.

Slovné spojenie „obzri sa“ je výzvou. Výzvou k človeku k uvedomeniu si vlastnej krehkosti a smrteľnosti. K uvedomeniu si, že vojna nikdy nič nevyriešila, len pochovala nádeje miliónov ľudí na pokojný a šťastný život. Obzretie sa do minulosti je hlavne v dnešnej dobe nevyhnutné. Veď už vtedajší ľudia označovali prvú svetovú vojnu ako „veľkú“ dúfajúc, že podobný konflikt sa už nikdy nezopakuje. História však hovorí, že sa, žiaľ, strašne pomýlili.

Okrem zbierkových predmetov Pohronského múzea do výstavy zapožičali predmety: Novohradské múzeum a galéria, Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch, Múzeum Slovenského národného povstania, Ponitrianske múzeum, Military Historical Museum Pohronský Ruskov, Šatnica Matice Slovenskej Martin, Divadlo Andreja Bagara Nitra a súkromní zberatelia.

Súčasťou výstavu budú aj QR kódy s príbehmi štyroch osobností z obdobia druhej svetovej vojny a dvoch predmetov so zaujímavým osudom. Za realizáciu tohto prvku ďakujeme Strednej odbornej škole Žarnovica.


 

17.5. - 31.5.2025  

Podtatranské múzeum v Poprade

Spišská čipka

Výstava ako súčasť podujatia Noc múzeí a galérií, na ktorej sa odprezentujú práce žien venujúcich sa tvorbe tradičnej spišskej čipky.
Výstava je sprístupnená v priestoroch Podtatranského múzea v Poprade na Vajanského 72/4, 058 01 Poprad.
Zmena programu vyhradená.


 

17.5. - 31.5.2025  

vyroba-modrotlace.jpg

Podtatranské múzeum v Poprade

Výroba modrotlače z dielne Elemíra Monštka v Hranovnici

Banerová výstava predstavuje výrobu modrotlače z dielne Elemíra Montška v Hranovnici, v ktorej Elemír Montško vykonával farbiarske remeslo.
Výstava je sprístupnená v priestoroch OC Forum Poprad, Námestie svätého Egídia 124, 058 01 Poprad, na 3. podlaží centra


 

17.5. - 30.6.2025  

Výstava Obrázky z otázky.jpg

Múzeum Milana Rastislava Štefánika SNM, Košariská

Obrázky z otázky

SNM - Múzeum Milana Rastislava Štefánika na Košariskách a Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti vás pozývajú na výstavu Obrázky z otázky.
Výstava bude otvorená od 17. 5. 2025 v priestoroch SNM – Múzea M. R. Štefánika na Košariskách, kde potrvá až do 30. 6. 2025.
Cieľom je ukázať rôznorodosť vo výtvarnom štýle a v zmýšľaní oslovených slovenských režisérov animovaného filmu. Jednoduché a vtipné obrázky návštevníkov nielen upútajú, ale taktiež šíria povedomie o animovanom filme a sledujú prepojenie animovanej tvorby na ilustráciu. Do projektu sa zapojili: animátorka Mária Kralovič, režisérka Joanna Kozuch, režisér a výtvarník Andrej Kolenčík, všestranný umelec Ondrej Rudavský či autorské duo Ové Pictures.
Malí i veľkí návštevníci môžu vďaka projektu Obrázky z otázky preskúmať “nakreslené” odpovede slovenských animátorov na vtipné otázky ako napríklad: Ako vyzeral tvoj obľúbený plyšák z detstva? Ako by si vyzeral ako ovocie? Čo najviac na svete neznášaš? Ako by si vyzeral ako superhrdina? Na výstave tak každý spozná jedinečnosť výtvarného štýlu každého zo slovenských animátorov.
Súčasťou sú i tvorivé dielne, kde bude úlohou každého návštevníka výtvarne odpovedať na tri položené otázky, ktoré súvisia so samotnou výstavou. Na výber sú taktiež tri rôzne výtvarné techniky, konkrétne sa jedná o kresbu, origami a sklomaľbu. Príďte si otestovať svoje zručnosti a výtvarne sa vyblázniť.
Vstupné na výstavu a tvorivé dielne je 2,00€.


 

17.5. - 31.8.2025  

Kaganov jazdec.jpg

Gemersko - malohontské múzeum, Rimavská Sobota

Kaganov jazdec

Gemersko-malohontské múzeum  v termíne od 17. mája do 31. augusta 2025  sprístupní vo svojich výstavných priestoroch výnimočnú výstavu s názvom Kaganov jazdec. Kurátormi výstavy sú Hága Tamara Katalin a Dani János z Déri múzea v Debrecíne.  Výstavu si mohli návštevníci  prezrieť v Déri múzeu  Debrecíne a v Múzeu kráľa svätého Štefana v Stoličnom Belehrade (Szent István Király Múzeum Székesfehérvár). Časť nálezov bola vystavená  v Schallaburgu (Rakúsko) na výstave  „Reiternomaden in Europa” a v Halle (Nemecko) na výstave „Rider Nomads in Europe”. 

Na jar v roku 2017 počas archeologického výskumu pred výstavbou diaľnice M35, bolo pri juhozápadnom chotári obce Derecske (župa Hajdu – Bihar) objavené avarské pohrebisko. V rámci pohrebiska bol objavený  mimoriadny hrob avarského bojovníka z polovice 7. storočia.

V hrobe bol uložený muž, ktorý zomrel vo veku 30 až 35 rokov.  Pochovaný bol s úplnou výzbrojou (železný meč zdobený zlátením a striebornými kovaniami, luk obložený parohovými doštičkami, tulec s vyrezávanými parohovými a kostenými doštičkami, obsahujúci železné hroty šípov, železná kopija a lamelový pancier), ako aj s pozláteným strieborným bojovníckym opaskom. Pochovaný bol  do truhly  zhotovenej z dubových dosiek. Vedľa neho bol pochovaný aj jeho kôň s výstrojom, so železným zubadlom v ústach, sedlom ozdobeným parožím, s párom železných strmeňov, uzdou, s poprsným a zádržným remeňom zdobenými pozlátenými striebornými lisovanými kovaniami.

Odkrytý hrob  má mimoriadny význam  vďaka nálezu lamelového panciera nájdeného pod kostrou jazdca. Je to prvý takýto úplný lamelový pancier z avarského obdobia,  ktorý odkryli archeológovia v neporušenom stave a bol vyzdvihnutý z pôvodného miesta uloženia (in situ).

Na základe dátumu objavenia hrobu bol pochovaný jazdec pomenovaný ako „Kerény“ (staré maďarské krstné meno).

Pochovaný jazdec patril  k  elite avarskej spoločnosti zo 7. storočia a  bol členom malej zložky  ťažkého jazdectva avarského vojska.

Autorský tím  Kerény-a oživil prostredníctvom hyperrealistickej rekonštrukcie – avarského bojovníka – jazdca  v životnej veľkosti, sediaceho na cválajúcom koni s rekonštrukciou zbraní odkrytých v hrobe, ako aj s rekonštrukciou lamelového panciera.  

Návštevníci výstavy majú jedinečnú príležitosť oboznámiť sa s elitným členom obávaného  avarského jazdectva, ako aj s príslušníkom avarskej spoločnosti, ktorá sa stala vojenským a mocensko-politickým hegemónom v priestore Karpatskej kotliny, počas doby, takmer dva a pol storočia.


 

17.5. - 21.9.2025  

Pozdrav z RS_plagát_x.png

Gemersko - malohontské múzeum, Rimavská Sobota

Pozdrav z Rimavskej Soboty

17. mája 2025 o 17:00 hodine sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea, v rámci podujatia Noc múzeí a galérií, uskutoční vernisáž výstavy „Pozdrav z Rimavskej Soboty – Üdvözlet Rimaszombatból.“ Výstava sa zaoberá historickými pohľadnicami zobrazujúcimi Rimavskú Sobotu a bude dostupná verejnosti do 21. septembra 2025.

Zámerom výstavy je priblížiť návštevníkom múzea život a charakteristické črty Rimavskej Soboty v minulosti, zachytené na historických pohľadniciach pochádzajúcich z obdobia od 90. rokov 19. storočia až do roku 1945, ktoré boli získané v roku 2024 vďaka podpore FPU od rimavskosobotského advokáta a zberateľa JUDr. Igora Mikitu. Historické pohľadnice v počte cca 450 kusov, ktoré tvoria základ výstavy, nám ponúkajú fascinujúci pohľad na vývoj mesta, niekdajšieho župného sídla Gemera-Malohontu v období plnom politických, sociálnych a historických zmien. Častokrát na nich vidíme budovy a zákutia, ktoré už zanikli alebo sa časom prestavali. Pozornosť si zaslúžia okrem lícnej strany aj rubové strany pohľadníc, na ktorých môžeme čítať zaujímavé odkazy predchádzajúcej generácie o návštevách Rimavskej Soboty, ako i stopy danej doby v podobe rôznych historických známok a pečatidiel.

Cieľom výstavy je, popri nostalgickej atmosfére, upriamiť pozornosť na vývoj pošty, na zmeny názvov ulíc, na vývoj fotografie a tlačiarenskej techniky, na prácu rimavskosobotských kníhtlačiarov a fotografov danej doby, teda profesií, ktoré zohrávali významnú úlohu pri vzniku a propagovaní pohľadníc. Výstava je doplnená zbierkovými predmetmi pochádzajúcimi zo skúmaného obdobia, ktoré pomôžu návštevníkom ponoriť sa do minulosti mesta. Súčasťou výstavy budú zaujímavé vizuálne a moderné technické prvky a zariadenia, ako rozanimované 3D pohľadnice -AR (rozšírená realita), ktoré sú vhodnými a príťažlivými prostriedkami na získanie pozornosti (aj) mladej generácie. 

Cieľom výstavy je predstavenie Rimavskej Soboty obyvateľom mesta a okolitých obcí v podobe, ako ju doteraz nepoznali. Pohľadnice sú dôležitými historickými dokumentmi, ktoré by mal poznať nielen každý Soboťan, ale aj návštevník múzea zaujímajúci sa o dejiny a príbeh mesta a jeho okolia.

Sprievodné podujatia k výstave tvoria múzejno-pedagogické aktivity pre školákov rôznej vekovej kategórie, tematické odborné prednášky, oživená história, tvorivé víkendy pre rodiny s deťmi, a nemôže chýbať ani netradičná prechádzka ulicami Rimavskej Soboty v sprievode historika. Srdečne Vás očakávame!

Výstava je realizovaná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Kurátori výstavy: PhDr. Éva Kerényi, PhD. (historička, riaditeľka múzea) a Mgr. Igor Kerepesi (historik múzea)


 

20.5.2025   16:00

pozvanka_ Hrony plynie do Dunaja.jpg

Literárne a hudobné múzeum ŠVK, Banská Bystrica

Hron plynie do Dunaja/ Грон плине до Дунаю

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici – Literárne a hudobné múzeum pozýva na prezentáciu zborníka ukrajinských prekladov klasickej a modernej slovenskej poézie Hron plynie do Dunaja spojenej s umeleckým programom.


 

20.5. - 29.5.2025  

Spievame_tancujeme_a_tvorime_banner_IG.png

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči

Čo dokážu žiaci špeciálnych základných škôl v Levoči

1.ročník exteriérového podujatia Čo dokážu žiaci špeciálnych základných škôl v Levoči - kultúrny program, handmade trhy, edukácia, workshopy a iné pre širokú verejnosť.

Otvorené iba pracovné dni od 9:30 do 12:00 hod.

Vstup voľný.


 

20.5. - 24.6.2025  

Hradna_skola_25_K3-1.jpg

Hrad Strečno

Hradná škola

Tradičné zábavno-vzdelávacie podujatie pre 1. – 5. ročník ZŠ. Tohtoročnou témou budú hry. Deti sa zábavnou formou dozvedia zaujímavosti z histórie hier. Tešiť sa môžu na plnenie rôznych úloh a ukážku kováčskeho remesla.

Cena: 4 €/žiak

Pedagogický dozor nad 10 detí zadarmo, ďalší 7 €/osoba

Max. 15 žiakov v jednej skupine

Iba pre vopred objednané skupiny

Kontakt: 0917 404 564, repanova@pmza.sk


 

20.5. - 31.7.2025  

Považské múzeum v Žiline

Anatómia pamiatky

Výstava vznikla v spolupráci so Stavebnou fakultou Žilinskej univerzity a Stavebnou fakultou STU v Bratislave, a priblíži význam, vznik a obnovu stavebných pamiatok. Dôležitosť pamiatok podčiarknu sprítomnené jedinečné stavebné techniky od základov až po strechu.


 

20.5. - 7.9.2025  

Pozvánka na vernisáž - Umelecké remeslá.jpg

Kaštieľ Radoľa

Umelecké remeslá od praveku po súčasnosť

Kysucké múzeum v spolupráci so Súkromnou školou umeleckého priemyslu Hodruša Hámre pripravili v renesančnom Kaštieli Radoľa výstavu s názvom Umelecké remeslá od praveku po súčasnosť, prezentujúcu archeologické poklady Slovenska očami a rukami študentov. Je to výstava ich záverečných prác, v rámci ktorých v spolupráci s Archeologickým múzeom Slovenského národného múzea vyrobili verné kópie významných historických nálezov a exponátov z celej krajiny.

Táto putovná výstava zviditeľňuje schopnosti a remeselné zručnosti talentovaných študentov umeleckých študijných odborov a ich pedagógov, ktorí dokážu vyrobiť a tak i oživiť predmety, používané  v dobách dávno minulých. Sprístupňuje repliky archeologických pokladov – či už zbraní, šperkov, zbroje, odevu.

Návštevníci sa zoznámia napr. s keltským i karolínskym mečom, keltským náčelníkom, vojakom z doby bronzovej a germánskym bojovníkom, kňažnou z Dedinky z obdobia čakanskej kultúry, germánskou ženou, gladiátorom, rôznymi šperkami i solitérnymi zbraňami.

Vernisáž výstavy sa uskutoční v utorok 20. mája o 16.00 hod v Kaštieli Radoľa, výstava potrvá do 7.9.2025.


 

21.5. - 31.7.2025  

Výstava_Absolventi ZUŠ Kremnica 2025_web.jpg

Múzeum mincí a medailí v Kremnici

Výstava absolventských prác žiakov Výtvarného odboru ZUŠ J. L. Bellu v Kremnici

Termín vernisáže: 21. 5. 2025 o 16:00 hod.
Súčasťou vernisáže bude aj vystúpenie žiakov z hudobného a literárno-dramatického odboru ZUŠ.

V roku 2025 si Múzeum mincí a medailí v Kremnici pripomína 135. výročie založenia a zároveň si kremnická Základná umelecká škola J. L. Bellu historicky píše 75-ty rok svojej existencie. Z dôvodu tejto slávnostnej príležitosti sa v priestoroch galérie NBS-Múzea mincí a medailí uskutoční výstava absolventských prác žiakov Výtvarného odboru ZUŠ J. L. Bellu v Kremnici.
Aktuálnou výstavou nadväzujeme na výbornú spoluprácu a tradíciu konania podobných výstav. Prvá výstava sa konala v roku 1991 (pri príležitosti 40. výročia založenia ZUŠ), v roku 1994 to bola spoločná výstava prác žiakov ZUŠ Kremnica a ZUŠ Žiar nad Hronom, tretia výstava sa uskutočnila v roku 2000 (50. výročie ZUŠ) a štvrtá v roku 2005 (55. výročie ZUŠ).
Mladí talentovaní výtvarníci sa rozhodli absolventské práce realizovať ako veľké kašírované sochy na rôzne témy podľa ich vlastného výberu. Na výstave návštevníci uvidia celkom až 26 sôch. Budú to postavy ľudí, postavy zvierat, draci z rozprávky, niekoľko exotických zvierat, či vodné tvory. Všetky sochy sú riešené formou základnej nosnej konštrukcie z drôtu alebo kartónu, na ktorú sa postupne pridávalo nekonečné vrstvenie z novín, molitanu a pások. Záverečnou vrstvou je kašírovanie z bieleho baliaceho papiera.
Autormi vystavených sôch sú žiaci Výtvarného odboru ZUŠ J. L. Bellu v Kremnici, ktorí vytvorením absolventskej práce ukončia Základné umelecké štúdium na ZUŠ.
Absolventi počas svojho štúdia vo výtvarnom ateliéri pracovali pod odborným vedením pedagógov výtvarného odboru - PaedDr. Zuzana Hufková Bódiová, Mgr. Dárius Bóna.


 

22.5.2025   17:00

webFINAL-Besedy 770_Luptakova-Terenna exkurzia Banos.jpg

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica

Premeny Rudlovej a Bánoša

Stredoslovenské múzeum sa opäť vydá do terénnu za poznaním. Exkurzia z cyklu besied k 770. výročiu udelenia mestských práv bude tentokrát na mieste, ktoré sa v písomných prameňoch objavuje už koncom 14. storočia. Vedeli ste, že na kopci Bánoš mal stáť pamätník SNP?

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pozýva 22. mája o 17:00 h. na terénnu exkurziu venovanú premenám Bánoša do Sásovej – Rudlovej.

„Ako v mnohých prípadoch, aj v prípade Rudlovej, sa pravdepodobne všetko začína láskou. Keď sa Alžbeta, vnučka Mikuláša Sasa, vydala za šiesteho richtára Banskej Bystrice Rudelina, došlo k vyčleneniu obce z chotára Sásovej. Stalo sa tak v druhej polovici 14. storočia. V prípade lokality Bánoš spomeňme poľnosti ležiace na území mesta vľavo od cesty vedúcej do Ľupče, kedysi patriace Slovákovi Banušovi. O ich predaji svedčil richtár Rudelinus spolu s ďalšími prísažnými a notárom Mikulášom“, odrýva z historických materiálov Vladimíra Luptáková, kurátorka Stredoslovenského múzea.

Exkurzia poukáže na množstvo zaujímavých historických udalostí, ktoré sa odohrali v Rudlovej. Dejiny bývalej obce sú prepojené s dejinami mesta Banská Bystrica, súčasťou ktorého sa Rudlová stala 1. januára 1966.

„Pri bádaní v archívoch narazíte na množstvo informácií. Niektoré sú tak zaujímavé, že rozmýšľate už len nad tým, ako a kedy sa o ne podeliť. Napríklad aj o plánoch postaviť na Bánoši Pamätník SNP, veľké monumentálne dielo socialistického realizmu, ktoré do súťaže prihlásil architekt Ján Svetlík, autor Slavína alebo druhý návrh pamätníka od architekta Ladislava Beisetzera. Príležitosťou vyjsť z múzea do terénu je práve cyklus prednášok k výročiu nášho mesta. Mám rada bezprostredný kontakt pri prednáškach a tie sa snažím viesť formou besedy, ktorá býva na prospech obom stranám,“ hovorí Vladimíra Luptáková.

„Od Zlatej rudlovskej krčmičky vystúpame najstrmšou ulicou v meste, pristavíme sa pri zvonici z roku 1881 a prejdeme sa rudlovskými ulicami. Spoločná prechádzka nás zavedie až na kopec Bánoš, ktorý je prirodzenou rozhľadňou po okolí mesta. Záujemcovia si môžu zakúpiť lístok na exkurziu priamo v Matejovom dome, online cez našu webstránku www.stredoslovenskemuzeum.sk/site  od 19.05.2025, alebo priamo na mieste v hotovosti v deň konania exkurzie“, informuje Dana Kurtíková, PR manažérka Stredoslovenského múzea.

Cyklus besied k 770. výročiu udelenia mestských práv Banskej Bystrice je cyklom, v ktorom návštevníci múzea spoznávajú mesto, objavujú jeho známe aj neznáme dejiny, lokality a udalosti. 14. júna na všetkých čaká exkurzia na prírodovednú tému Jaroslavy Bobákovej a Lucie Hrčkovej – Ako sa mení príroda v meste pod Urpínom.


 

22.5. - 12.10.2025  

pozvánka_GMM_Havrila.jpg

Galéria Márie Medveckej, Tvrdošín

Otvorenie 45. sezóny v Galérii Márie Medveckej a výstava Ján Havrila / Tiché miesta

Otvorenie 45. sezóny vysunutej stálej expozície v Galérii Márie Medveckej v Tvrdošíne  sa uskutoční 22. mája 2025 o 15.00 hod. Výstava pod názvom JÁN HAVRILA / Tiché miesta, predstavuje retrospektívny pohľad na uzavreté dielo rodáka z Brezovice. Pôvodný koncept výstavy zameraný na komornú maľbu je obohatený o geometrickú líniu tvorby autora a  prezentáciu návrhov vitráží v sakrálnom priestore. Okrem ponuky novej výstavy pokračujeme aj v celotýždňovom otvorení galérie vrátane pondelka.

VÝSTAVNÁ SIEŇ  „ATELIÉR“

Od roku 2000 sú podkrovné priestory Galérie Márie Medveckej v Tvrdošíne - výstavná sieň „Ateliér“ využívané na krátkodobú prezentáciu výtvarného umenia.

V sezóne 2025 sme pre návštevníkov pripravili novú výstavu, ktorá ponúka  pohľad na fenomén maľby a vitrážovej tvorby v diele Jána Havrilu, ktorý aj napriek „tichému svetu“,  prostredníctvom svojej tvorby nanovo vyjadroval postoj, rozprával príbeh a zachytával zložité kompozície.

Otvorené:

sezóna od 22. mája do 12. októbra 2025, pondelok – nedeľa, 10.00 - 16.00 hod.

Vstupné:

dospelí – 3 €

študenti, dôchodcovia, ZŤP, vojnoví veteráni – 2 €

deti, študenti ZŠ a SŠ – zadarmo
v cene vstupenky je zahrnutá prehliadka stálej expozície a výstavy

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kontakt:

Medvedzie - Pod Velingom 2, 027 44 Tvrdošín

§ tel.: +421 948 197 941
Oravská galéria v Dolnom Kubíne, Hviezdoslavovo námestie 11,  026 01 Dolný Kubín

§ tel.: +421 43 586 3212   § e-mail: orgaldk@vuczilina.sk 

§ www.oravskagaleria.sk § Fb: Oravská galéria Dolný Kubín; Galéria Márie Medveckej, Tvrdošín


 

23.5. - 28.10.2025  

Mestské múzeum Sereď

Hubert J.E., 200 rokov perlivej histórie

Srdečne Vás pozývame na výstavu z histórie výroby šumivého vína v Bratislave a v Seredi.

Vernisáž výstavy sa uskutoční v piatok 23. mája 2025 o 16.00


 

24.5.2025   10:00 - 19:00

FKRZ 2025_plagát.jpg

Starý Zámok, Banská Štiavnica

Štiavnické kumštárium 2025: Festival kumštu, remesla a zábavy opäť na Starom zámku

V sobotu 24. mája 2025 sa v areáli Starého zámku v Banskej Štiavnici uskutoční 26. ročník obľúbeného a vyhľadávaného podujatia. Je už viac ako dve desaťročia neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho života mesta a po minuloročnej prestávke, opäť prichádza do priestorov Starého zámku, aby prinieslo jedinečný deň, kde spoznáte tradičné kumšty. Spoznávanie remeselníckych zručností bude doplnené pestrým programom pre deti aj dospelých.

Organizátori, OZ Iniciatíva za živé mesto a Slovenské banské múzeum, pripravili celodenný zážitkový program. Otvorenie podujatia o 10. hodine bude spojené so slávnostnou vernisážou výstavy fotografií „125 rokov múzejníctva v Banskej Štiavnici“, ktorá ponúkne návštevníkom pohľad na vývoj múzejnej činnosti v meste.

Počas dňa budú pripravené divadelné predstavenia, rytierske výcviky pre deti, sokoliarske ukážky, hudobné vystúpenia, ako aj možnosť zapojiť sa do výučby historických tancov. Počas celého podujatia budú sprístupnené expozície Starého zámku, vrátane komentovanej prehliadky, tvorivých dielní a „živej“ fajkárne.

Návštevníci sa môžu tešiť na stredoveký tábor s ukážkami výzbroje a zbraní, lukostreľbu, drevený kolotoč, tradičné hry pre deti či ochutnávku regionálnych špecialít. V priestoroch zámku bude možné zakúpiť si remeselné výrobky a domáce produkty – od keramiky a košíkov, po med, džemy, ľanové odevy, šperky či trdelník.

Do priestorov zámku pozývame návštevníkov všetkých vekových kategórií, ktorí chcú stráviť sobotu v historickom prostredí s bohatým zážitkovým programom.

Podujatie podporilo mesto Banská Štiavnica. Za podporu ďakujeme aj ďalším sponzorom: Ján Majsniar - Čajovňa Klopačka / RP Domácnosť Miroslav Blahút / Potraviny LN TRADE s.r.o. / Pekáreň Anton Antol s.r.o. / COOP Jednota Žarnovica, s.d. / Comex BS s.r.o. / SIBAcol spol. s r.o. / REVIPO - Ivan Podmanický / ELGEO - BANSKÁ s.r.o., Banská Štiavnica / IMO Obchodná firma spol. s r.o. / Penzión Kachelman / SimKor s.r.o.

Program:

10.00  Otvorenie festivalu a vernisáž výstavy fotografií „125 rokov múzejníctva v Banskej Štiavnici“

11.00  O zlatom tehliarovi, Divadielko Concordia

12:00  Ivana Mer a Dominika Gurbaľová s deťmi

12.30  Rytiersky výcvik pre deti, Vir Fortis (verbovanie detí do kráľovskej armády a pasovanie za rytierov)

13.00  Kaukliarska komediálna show, OZ Kaukliar

14.00  Flautový súbor ZUŠ

14.30  Sokoliari, Lesnícka škola

15.00  125 rokov múzejníctva v Banskej Štiavnici, komentovaná prehliadka výstavy a expozícií Starého zámku

15.30  Zlatovláska, Divadielko Concordia

16.30  Kaukliarska komediálna show, OZ Kaukliar

17.00  Výučba historických tancov, Vir Fortis

18.00  Flautový súbor ZUŠ

Vstupné: dospelý 8 € / zľavnené 6 € / rodina 20 €


 

24.5.2025   9:30

Slnecne_skaly_K2.jpg

Považské múzeum v Žiline

Prírodovedná vychádzka - Slnečné skaly

Na obľúbené prírodovedné vychádzky sa môžete tešiť aj v máji. Tentokrát sa spolu vyberieme na Náučný chodník Slnečné skaly. Skaly, skalky, boriny aj bezlesie – budeme pozorovať ich obyvateľov zo živočíšnej aj rastlinnej ríše a rozprávať sa o prítomných prírodných fenoménoch. Sprievodcami budú botanička Ing. Květa Kicková a zoológ Ing. Ján Topercer, CSc. Zraz bude na železničnej stanici Porúbka o 9.30. Trasa povedie  od železničnej stanice Porúbka, cez Náučný chodník Slnečné skaly po železničnú stanicu Poluvsie. Nenáročný terén, pohyb po nespevnených chodníkoch, prevýšenie cca 215 m, dĺžka 4 km, trvanie s výkladom cca 4 hodiny. Vlastný ďalekohľad vítaný. Pevná obuv a oblečenie podľa počasia, nie veľmi farebné (ideálne sivá, zelená alebo hnedá farba).

Vstupné: 2 €, deti do 6 rokov zadarmo. Kontakt: kickova@pmza.sk, tel. č. 0903 881 495. Zmena termínu možná v súvislosti s nepriaznivým počasím.


 

24.5. - 31.12.2025  

125 rokov muzejnictva_vystava_web titulka.png

Slovenské banské múzeum, Banská Štiavnica

125 rokov múzejníctva v Banskej Štiavnici


 

25.5.2025   10:00 - 16:00

plagát_kuchyňa_starých_materí.jpg

Múzeum kysuckej dediny, Vychylovka

Kuchyňa starých materí

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja  srdečne pozýva na výnimočné podujatie "Kuchyňa starých materí", ktoré sa uskutoční v nedeľu 25. mája 2025 v malebnom prostredí Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke.

Zabudnite na chvíľu na modernú kuchyňu a ponorte sa s nami do fascinujúceho sveta tradičnej kysuckej gastronómie. Odhalíme vám tajomstvá techník a postupov prípravy jedál, ktoré po stáročia formovali stravovacie návyky našich predkov v tomto krásnom regióne. Počas podujatia budete mať jedinečnú príležitosť na vlastné oči sledovať zručnosť lektoriek múzea pri práci s autentickými kuchynskými nástrojmi pri pečení a varení na funkčných peciach priamo v historických objektoch skanzenu. Podujatie sa zameriava na prezentáciu tradičných kysuckých receptov s dôrazom na dobové postupy a predovšetkým na využívanie lokálnych, sezónnych surovín, ktoré naša kysucká zem ponúkala.

Počas nedele budete môcť nahliadnuť do prípravy tradičných kysuckých špecialít ako:
• Šalátová polievka – sezónna symfónia chutí: Táto ľahká a osviežujúca polievka je dokonalým príkladom vynaliezavosti našich predkov pri spracovaní čerstvých jarných a letných plodín, ktorých bolo dostatok.
• Pečené zemiaky s kapustou a slaninou – poctivá chuť z pece: Predstavíme si tradičný spôsob pečenia na či v starých peciach, ktorý dodával jedlám nielen teplo, ale aj nezameniteľnú arómu.
• Starosvetské buchty a Kapustniaky – majstrovstvo kysnutého cesta: Priblížime vám prípravu vláčneho kysnutého cesta a tradičnej kapustovej plnky, ktorá je pre kysuckú kuchyňu typická. Poukážeme aj na regionálne variácie týchto obľúbených jedál a na dôležitosť kapusty v našej kuchyni.

"Kuchyňa starých materí" nie je len o jedle – je to predovšetkým o zážitku, o návrate ku koreňom našej identity, o vzácnom spojení generácií. Vezmite svoju rodinu, priateľov a príďte si užiť nedeľu plnú autentických kysuckých chutí, omamných vôní a nezabudnuteľných momentov v čarovnom prostredí Múzea kysuckej dediny.
Nenechajte si ujsť túto jedinečnú príležitosť ochutnať skutočnú chuť Kysúc, tak ako ju s láskou varili naše staré mamy!


 
61-80 (z 105)
ÚvodÚvodná stránka