Akcie

2.10. - 31.12.2024  

c_TVAR-DUCHA_1050x480.jpg

Historické múzeum SNM, Bratislava

Tvar ducha. Sila a krása afrického umenia

SNM – Historické múzeum v spolupráci s Ivanom Melicherčíkom otvára 1. októbra 2024 výstavu Tvar ducha. Sila a krása afrického umenia, ktorá približuje kmeňové umenie afrického kontinentu. Výstava bude pre návštevníkov sprístupnená od 2. októbra 2024 v novozrekonštruovaných priestoroch na Severných hradbách Bratislavského hradu.

Väčšinou statické predmety, masky či sochy s absenciou úsmevu, sú autorsky anonymné a dokumentujú unikátny tvorivý štýl kmeňov, ktorých je v Afrike známych niekoľko stoviek. Tieto artefakty sú svedkom rôznych rituálov, obradov, iniciácií, ceremoniálov, slávností, vychádzajú z prostredia šamanov, kultov, fetiša, dedinských a kmeňových božstiev a bôžikov pralesa, vôd, polí či zvieracej ríše. Zruční africkí rezbári nevytesávali z dreva estetiku, ale dušu. V tom je sila a hodnota týchto diel s psychologickým nábojom a s presne vymedzenou funkciou. Nie sú to rýdzo výtvarné objekty, ale často predmety s posvätným rozmerom.

Podstata výstavy je zberateľská. Predstavuje kolekciu, ktorú desaťročia zostavoval zberateľ a publicista Ivan Melicherčík. Pre Melicherčíka ako zberateľa, ktorý navštívil Afriku mnohokrát, bol pri výbere rozhodujúci výraz masky či sochy, pozoruhodnosť tvaru, sila akéhosi vnútorného signálu, tušenie, že mali čo do činenia s rituálmi a obradmi. Vyhýbal sa veciam, ktoré vyšli z manufaktúr. Jeho africkou zbierkou prešlo časom okolo tisíc artefaktov a teraz eviduje jej fond okolo 500 diel vytvorených majstrami rezbármi, príslušníkmi 30 etník žijúcich v 15 štátoch kontinentu. Zbierka bola doteraz predstavená na 11 výstavách, vyšli o nej štyri knihy, diplomová práca a celý rad recenzií.

Po skončení výstavy Tvar ducha Ivan Melicherčík daruje svoju rozsiahlu zbierku Slovenskému národnému múzeu.


 

17.4. - 31.10.2025  

Štrnásť zastavení na Krížovej ceste.jpg

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek Modrý Kameň

Štrnásť zastavení na Krížovej ceste

Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň Vás pozýva na výstavu „Štrnásť zastavení na Krížovej ceste“. Výstava bude pre verejnosť sprístupnená od 17. apríla do 31. októbra 2025 v priestoroch kaplnky sv. Anny na hrade Modrý Kameň počas otváracích hodín múzea.

Na výstave budete mať jedinečnú príležitosť obdivovať dielo talentovaného umelca, Ing. arch. Martina Vaisa, ktorý sa vo svojej tvorbe zameriava na hlboké duchovné a emocionálne prežívanie tém. Svojím originálnym prístupom k umeniu dokáže preniknúť do podstaty ľudských pocitov a skúseností. Jeho dielo sa vyznačuje precíznou technikou a výrazným farebným prejavom, pričom sa nebojí skúmať komplexnosť duchovného sveta.

Súbor 14-tich obrazov je orientovaný na biblický príbeh Veľkej noci. Námetovým ťažiskom jednotlivých obrazov sú zastavenia Ježiša Krista na jeho strastiplnej ceste na miesto jeho ukrižovania, vrch zvaný Golgota. Obrazy sú výsledkom autorovho subjektívneho vnútorného prežívania týchto náboženských motívov a vyjadrené sú v expresionistickom a symbolickom štýle umeleckej tvorby. Zobrazujú emócie a videnia prežité v meditáciách nad textami útlej knižočky s názvom „Poď za mnou ! - Stretnutie s Ježišom Kristom na Krížovej ceste.“ Jej autor, chorvátsky kňaz a teológ, profesor Tomislav Ivančič, tento text rozposlal v roku 1987 svojim priateľom a známym ako veľkonočný pozdrav, ktorý sa neskôr dočkal knižného vydania. Vystavované obrazy boli vytvorené v rozpätí rokov 2015 až 2017. Všetky obrazy sú doplnené príslušnými citáciami z publikácie "Poď za mnou! Stretnutie s Ježišom Kristom na Krížovej ceste." od autora Tomislava Ivančiča, ktorú vydalo vydavateľstvo JAS v roku 1995.

V prípade záujmu o viac informácií nás kontaktujte na telefónnom čísle 047 24 54 100. Viac informácii sa dozviete aj na www.hradmodrykamen.sk.
 


 

22.4. - 16.5.2025  

Podtatranské múzeum v Poprade

Osemdesiat rokov mieru

Banerová výstava pojednáva o priebehu oslobodenia Popradu a popradského okresu Červenou armádou a Československým armádnym zborom v januári 1945.

Výstava je sprístupnená v priestoroch OC Forum Poprad, Námestie svätého Egídia 124, 058 01 Poprad, na 3. podlaží centra.


 

26.4. - 20.9.2025  

plagát trh starožitností.jpg

Múzeum Červený Kameň SNM, Častá

Trh starožitností na hrade Červený Kameň

SNM-Múzeum Červený Kameň vás pozýva na tohtoročné Trhy starožitností, ktoré
sa uskutočnia 26. apríla, 31. mája, 28. júna, 26. júla, 16. augusta a 20. septembra 2025 vždy v čase od 7.30 do 12.00 hod.

 

Máte radi krásne a zaujímavé veci z minulosti? Prichádza príležitosť, ako si môžete pridať do svojej zbierky originálne starožitnosti a staré predmety s históriou a príbehom.
Na našom trhu nájdete unikátne starodávne nábytky, knihy, obrazy, fotografie, mince a mnoho ďalších predmetov. Každý predmet je originálny a jedinečný, takže si môžete byť istí, že si vyberie každý z vás.
Vstúpte do sveta starožitností a užite si atmosféru, ktorá vonia históriou. Pozvite priateľov a rodinu na deň plný objavov a zážitkov.
Tešíme sa na vás na hrade Červený Kameň, kde minulosť ožíva na každom kroku.


 

30.4. - 1.6.2025  

ROMANO dživipen plagát_x.png

Gemersko - malohontské múzeum, Rimavská Sobota

Romano dživipen – Rómsky život“ - XIV. ročník

Termín vernisáže: 30. apríl 2025 o 14.00 hod.

Počiatky výstavy Romano dživipen – Rómsky život sú späté s rokom 1996, kedy sa Gemersko-malohontské múzeum začalo špecializovať na dokumentáciu hmotnej a duchovnej kultúry Rómov. V rámci danej špecializácie múzeum stále rozširuje svoj zbierkový fond o predmety dokumentujúce rómske etnikum, realizuje výskumné úlohy a výstavy. Pri zrode danej špecializácie i výstavy stála vtedajšia knihovníčka múzea Mgr. Alena Horváthová a vtedajšia etnografka, neskôr riaditeľka múzea, PhDr. Oľga Bodorová. Výstava Romano dživipen – Rómsky život  je zároveň aj súťažnou prehliadkou detských výtvarných prác, pričom v roku 2025 prebieha už jej XIV. ročník.  Keďže na tvorbe výstavy sa svojimi prácami podieľajú žiaci základných škôl, jej cieľom je podporiť rozvoj fantázie, tvorivosti u detí a  súčasne prehĺbiť ich záujem o hmotnú a duchovnú kultúru Rómov. Z toho dôvodu je námetom detských kresieb rómska kultúra, život Rómov v minulosti a v súčasnosti, motívy ľudového bývania, kočovania, odievania, vzťah Rómov k hudbe, k remeslám, predstavy o nadprirodzených a rozprávkových bytostiach, teda všetko, čo charakterizuje rómske etnikum.

Tento rok sa do súťaže zapojilo 13 škôl z okresov Rimavská Sobota, Revúca a Poltár, ktoré poslali spolu 126 výkresov. Tie boli rozdelené do dvoch kategórií: I. kategória (1.- 4. ročník) a II. kategória (5.- 9. ročník). Zaslané práce bude hodnotiť odborná porota v zložení: Mgr. Daniela Páneková, ktorá vyučuje výtvarnú výchovu v ZUŠ v Rimavskej Sobote, PhDr. Éva Kerényi, PhD.- riaditeľka Gemersko-malohontského múzea, Mgr. Angelika Kollár – historička umenia Gemersko–malohontského múzea a Mgr. Ľudmila Pulišová – etnografka múzea. V každej kategórii bude udelené prvé, druhé, tretie miesto, prípadne čestné uznanie.


 

30.4.2025 - 28.2.2026  

c_1050x480.jpg

Historické múzeum SNM, Bratislava

Marie Antoinette

MARIE ANTOINETTE z Viedne do Versailles až pod gilotínu
Unikátna výstava kráľovniných šiat na Bratislavskom hrade

Čo spája svetoznámy Zámok Versailles a Bratislavský hrad? Príbeh malej rakúskej princeznej, z ktorej sa stala nešťastná francúzska kráľovná, sťatá gilotínou.

Mária Antoinetta sa narodila vo Viedni rakúskej arcivojvodkyni, uhorskej a českej kráľovnej Márii Terézii, ktorej oficiálnym sídlom v Uhorskom kráľovstve bol práve Bratislavský hrad.

Najnovšia  výstava o jednom z najzaujímavejších životných osudov európskej histórie – dramatický príbeh Márie Antoinetty, ktorá sa vďaka svadobnej politike svojej matky Márie Terézie stala najznámejšou francúzskou kráľovnou.

Do veľkolepej Rytierskej siene Bratislavského hradu prichádza nádhera a honosnosť Versailles. Vy si tak budete môcť  pozrieť kostýmy, parochne, obrazy, nábytok a ďalšie umelecké predmety zapožičané Versaillským zámkom. Výstavu doplnia  aj predmety zo zbierok slovenských múzeí a ukážky z filmov, ktoré vám priblížia život tejto známej kráľovnej od detstva na cisárskom zámku Schönbrunn, cez prepychový život francúzskej panovníčky vo Versailles až po jej smrť na popravisku.

Mária Antoinetta bola absolútnou módnou ikonou svojej doby a dodnes slúži niektorým módnym návrhárom ako inšpirácia. Jej životný príbeh bol mnohokrát zachytený v knihách, filmoch a seriáloch, či stvárnený na divadelných doskách.

Prijmite naše pozvanie a príďte si aj vy vychutnať kúsok luxusu a veľkoleposti Versailles na Bratislavský hrad.

Výstava otvorená od 30. 4. 2025 v Rytierskej sieni Bratislavského hradu – vstup z nádvoria.


Na výstave spolupracovali Château de Versailles Spectacles, SNM – Historické múzeum a Beart production s.r.o. 

Kurátori výstavy: Mgr. Peter Barta, riaditeľ SNM – Historického múzea a historik a diplomat Dr. Alexandre Pajon; 

Nad výstavou prevzali záštitu predseda NR SR Richard Raši a francúzsky veľvyslanec na Slovensku J. E. Nicolas Suran.


 

1.5. - 31.5.2025  

2025_05_01 Newsletter .jpg

LESY SR - Lesnícke a drevárske múzeum, Zvolen

Máj v LDM

LESNÍCKE A DREVÁRSKE MÚZEUM VO ZVOLENE ponúka v mesiaci máj:

TVORIVÉ DIELNE

Okienko do prírody

každú stredu od 9:00 h do 16:00 h v iný deň po dohode

Popustite uzdu fantázii a vytvorte si s deťmi vlastné okienko do prírody.

Vstup na tvorivé dielne: 1,50 € - jeden výrobok

VÝSTAVY

Zelený objektív 2024

od 10. 4. 2025 - 31. 5. 2025

výstava fotografií zo súťaže mladých fotografov na tému les.

Premeny dreva SOŠD

od 6. 5. 2025 - 31. 5. 2025

výstava maturitných prác žiakov Strednej odbornej školy drevárskej vo Zvolene.

INÉ AKTIVITY:

Noc múzeí a galérií
17. 5. 2025 od 16.00 h do 23.00 h

Náučno - zábavné popoludnie určené (nielen) pre deti. 
O 20.30 h vystúpenie hudobného hosťa ČENDEŠ.

Ľudovít Štúr a mesto Zvolen, prvý slovenský poslanec uhorského snemu

prednáša József Demmel, PhD.

29. 5. 2025 o 17.00 h

PRIPRAVUJEME

Medzi nami žehličkami - výstava prezentuje vývojový rad žehličiek od začiatku 19. do polovice 20. storočia


 

1.5. - 30.9.2025  

Ked_saty_tvoria_dejiny_K4.jpg

Sobášny palác v Bytči

Keď šaty tvoria dejiny

Máj v Sobášnom paláci v Bytči začne novou výstavou s názvom Keď šaty tvoria dejiny. Je to autorská výstava autentických replík historických odevov a doplnkov Kateřiny Vávrovej z Českej republiky.

Výstava približuje štýl, punc a eleganciu dámskej a pánskej módy od 14. až po 19. storočie. Zároveň prezentuje prácu krajčírky a návrhárky s 20-ročnými skúsenosťami, ktorá tvorí kostýmy od počiatočného návrhu až po finálny produkt na výstave. „Špecializujem sa na výrobu historických a divadelných kostýmov a vo svojej tvorbe sa vždy snažím o autentickosť odevu. Ako pre dizajnérku je však pre mňa vždy výzva spojiť historickú presnosť s fantáziou klientov a vytvoriť tak krásne a funkčné odevy,“ dopĺňa K. Vávrová.

Návštevníci budú môcť obdivovať desiatky originálnych kúskov, ktoré podčiarknu výnimočnosť priestoru. Výstava bude prístupná od 1. mája do 30. septembra v čase otváracích hodín Sobášneho paláca v Bytči.


 

1.5. - 31.10.2025  

Na_hrade_a_pod_2025_K1.jpg

Hrad Strečno

Na hrade a pod hradom

Výstava Na hrade a pod hradom prezentuje práce detí  ZUŠ  M. R. Štefánika v Čadci. Diela vznikali rovnakou výtvarnou technikou –  maľba na plátno s akrylovými farbami. Deťom bol daný priestor na vyjadrenie vlastného názoru zo získaných vedomostí predostretých výtvarnými pedagogičkami ZUŠ (Mgr. Ingrid Šišková, PhDr., Miroslava Habčáková Samsonová, Mgr.art. Petronela Vlhová). Výstava bude prístupná v priestoroch stredovekej dediny Paseka od 1. mája 2025.


 

6.5. - 31.5.2025  

Premeny dreva.jpg

LESY SR - Lesnícke a drevárske múzeum, Zvolen

Premeny dreva SOŠD

Výstava maturitných prác žiakov Strednej odbornej školy drevárskej vo Zvolene.


 

6.5. - 18.6.2025  

Vystava_20250506-0618_DrevenaVedeckaHracka_Insta.jpg

Múzeum v Kežmarku

Drevená vedecká hračka

Objavte fascinujúci svet vedy hrou!

Príďte sa pohrať s interaktívnou výstavou Drevená vedecká hračka! Čaká na vás 30 kvalitných drevených hračiek, s ktorými hravo pochopíte fyzikálne zákony a technické princípy.

Už viac ako 25 rokov tieto obľúbené hračky tešia malých aj veľkých návštevníkov. Vyskúšajte si svoju zručnosť, prečítajte si zaujímavosti o každom exponáte a rozšírte si vedomosti z mechaniky, akustiky, optiky a matematiky.

Logo výstavy? Šikovný vĺčik!

Každý návštevník od 5 rokov je vítaný! Minimálny čas na zábavu a objavovanie je 25 minút.

Ponorte sa do sveta drevených hračiek – príjemného, teplého a s nostalgiou spojeného materiálu!

 

KDE

  • Výstavná sieň múzea
  • ul. Dr. Alexandra č. 11, Kežmarok

REZERVÁCIE:

  • tel.: 052 452 41 43
  • mobil: 0918 744 840

VSTUPNÉ:

  • dospelí 4,00 €
  • deti, študenti, dôchodcovia 2,00 €
  • rodinná vstupenka 6,00 €

 

7.5. - 30.9.2025  

2.svetová vojna v slov.známkovej tvorbe.jpg

Poštové múzeum, Banská Bystrica

2. svetová vojna v slovenskej známkovej tvorbe

Výstava 2. svetová vojna v slovenskej známkovej tvorbe pripravená Slovenskou poštou, a. s., Poštovým múzeom pri príležitosti 80. výročia ukončenia bojov najväčšej a najtragickejšej vojny v dejinách predstavuje 14. emisií slovenských poštových známok vydaných od roku 1993 až do súčasnosti v piatich ucelených blokoch venovaných holokaustu, Slovenskému národnému povstaniu, osobnostiam v boji za mier, pamätným miestam a koncu vojnových hrôz.

Systematické neľudské vyvražďovanie židovského obyvateľstva pripomínajú emisie Pocta obetiam holokaustu a Oslobodenie koncentračných táborov. Skutočnosť, že aj v tomto hroznom období sa našlo veľa dobrých ľudí ukazuje emisia Spravodlivým medzi národmi pripomínajúca statočnosť osôb nežidovského pôvodu, ktorí aj za cenu ohrozenia vlastného života a životov svojich blízkych prispeli k záchrane mnohých Židov pred holokaustom. Ďalšie emisie sú venované ozbrojenému vystúpeniu slovenského národa proti totalitnej vojnovej Slovenskej republike, nemeckému fašizmu a za slobodu v Slovenskom národnom povstaní. Povstaleckí generáli Golian a Viest, francúzski partizáni bojujúci na strane povstalcov pod Strečnom a Michael Strank, americký vojak narodený na východnom Slovensku a preslávený ikonickou fotografiou pri vztyčovaní americkej zástavy na dobytom japonskom ostrove Iwo Jima sú hlavnými postavami ďalších troch emisií poštových známok.  Tri emisie sú venované aj pamätným miestam vojnových udalostí: Duklianskemu bojisku, priestoru na východe Slovenska, kde sa odohrávala jedna z najväščích horských bitiek 2. svetovej vojny, obciam Ostrý Grúň a Kľak, kde nemeckí okupanti zavraždili desiatky ľudí a obidve obce vypálili, ako aj cintorínu rumunskej kráľovskej armády, príslušníci ktorej tiež oslobodzovali Slovensko a mnohí z nich tu zahynuli. Posledné dve emisie sú pomyselnou bodkou za vojnovými hrôzami a nabádajú nás k ostražitosti, aby sme nedopustili ich zopakovanie.  

Každá emisia poštovej známky zaberá jeden panel, kde je v kópii ukázaný jej výtvarný návrh a v origináli obálka prvého dňa s príležitostnou poštovou pečiatkou a nalepenou známkou.

Výstava situovaná vo výstavnej miestnosti Poštového múzea v  budove ústredia Slovenskej pošty na Partizánskej ceste č. 9 v Banskej Bystrici bude návštevníkom sprístupnená od 7. 5.  2025 do 30. 9. 2025.


 
61-71 (z 71)
ÚvodÚvodná stránka